Bezpečnost potravin

Britští ekologičtí aktivisté zveřejnili  seznamy, které ryby lze „udržitelně“  jíst

Vydáno: 10. 9. 2008
Autor: bodokova1

69 druhům vodní říše hrozí vyhynutí.

Ochránci přírody varují, že ve vodách států Evropské unie ubývají určité druhy ryb, třeba některé ančovičky či tuňáci. Aktivisté z britské organizace Marine Conservation Society (MCS) proto na internetu umístili seznamy, jakási doporučení, které ryby je prý ještě možné jíst, aniž tím ohrozíme daný druh, a u kterých by se už lidé naopak kvůli jejich počtům v přírodě měli konzumace vystříhat.
 
Seznam ryb, které lidem aktivisté nedoporučují, obsahuje třeba ančovičky z Biskajského zálivu, tresky obecné, některé sledě, tuňáky bílé ze Středozemního moře či platýse obecné. Celkem jde o 69 různých živočichů.
 
V některých případech se doporučení nicméně týkají jen ryb z určitých oblastí, zatímco pokud by pocházely z jiných regionů, jejich konzumace by aktivistům nevadila.
 
S tím však souvisí jedna potíž, na niž ekologové z MCS rovněž na svých webových stránkách upozorňují. Jde o označování ryb, respektive jejich balení etiketami a podáváním informací o nich v obchodech a restauracích. Ochránci tvrdí, že současná pravidla a praxe nejsou adekvátní situaci.
 
Podle stávajících pravidel sice obchodníci musejí uvádět určité geografické vymezení místa ulovení, avšak podle MCS to v praxi funguje tak, že tomu tak mnohdy není. Lidé ale prý pro lepší informaci potřebují přesnější údaje. Ekologičtí aktivisté proto vyzývají Unii i další země, aby se na tento problém zaměřily.
 
Seznam (v angličtině) najdete na http://www.fishonline.org/advice/avoid/
Zdroj: www.ekolist.cz, 8. 9. 08