Bezpečnost potravin

Bramborové krokety s nízkým obsahem akrylamidu

Vydáno: 22. 8. 2004
Autor:

U kroket z čerstvých brambor, které byly obaleny ve vejci a strouhance se sníží vytváření akrylamidu během tepelné úpravy.

Bramborové krokety jsou výrobky z rozmačkaných brambor nebo sušených brambor, sušeného mléka nebo vajec, které jsou smaženy v oleji nebo pečeny v troubě. Charakteristickým znakem je hnědé zabarvení, které však může znamenat vysoký obsah akrylamidu. Z polotovarů odebraných na švýcarském trhu byly za různých podmínek připraveny krokety, u nichž byl zjištěn obsah akrylamidu v rozmezí 50 až 570 μg/kg.
Potenciál k vytváření akrylamidu byl nízký, pokud brambory obsahovaly málo redukujících cukrů a asparaginu. Odtučněné sušené mléko při 120 ºC zvýšilo vytváření akrylamidu o 200 až 700 μg/kg v důsledku přítomnosti laktózy, zatímco vejce neměla zásadní vliv. Obalování povrchu kombinací vajec a strouhanky sice na jedné straně způsobovalo výrazné hnědnutí, na druhé straně však snižovalo vytváření akrylamidu. Obal, který sám není náchylný k vytváření akrylamidu tak chrání bramborovou část kroket před účinkem tepla.
European Food Research and Technology, ZFL – A, 219, 2004, č. 2, s. 111-115