Bezpečnost potravin

Boj proti plísním – pokyny

Vydáno: 25. 8. 2002
Autor:

omítky; domy; byty; sanace; dezinfekce; povodně; ČR

U objektů zasažených vodou je nutný preventivní zásah. Zeď i dřevo mohou být napadeny, přestože se ještě plíseň neprojevila na povrchu.
Obtížná je omítka:
1. Odstraňte poškozený materiál, který byl zaplaven.
2. Před jakoukoliv manipulací se zaplísněnou omítkou je třeba tyto omítky tzv. před dezinfikovat. Vhodné je savo proti plísním nebo srovnatelné přípravky, které však musí mít atest potvrzený hygienikem. Nepoužívejte přípravky na bázi aldehydů, protože snižují účinnost dezinfekčních prostředků. Opatrně: přípravky na bázi chloru odbarvují. Smyjte povrch proudem vody.
3. Vyhněte se mechanickému odstraňování (otírání, škrábání), které může zatlačit spory, jimiž se plísně rozmnožují, do omítky. To může mít za následek jejich opětovný výskyt. Po před dezinfikování a smytí plísně je třeba ošetřit zdivo konzervačním prostředkem např. Pregnolit OMB, protože savo nepůsobí na plísně dlouhodobě a preventivně. Preventivní přípravky aplikujte již na odplísněné a vysušené povrchy.
4. Následné ošetření preventivním přípravkem by mělo následovat u všech dřevených konstrukcí, případně omítek. V případě nutnosti lze postup zopakovat, případně se obrátit na příslušnou okresní hygienickou stanici (OHES).
5. Věci napadené plísněmi byste měli také před dezinfikovat (proti šíření) a následně spálit, nejlépe při vyšší teplotě. Nezapomínejte, že se musí odstranit příčina – tedy vlhkost z objektu, případně provést stavební a izolační zásahy.
6. Přes zimu je nejvhodnější objekt nově neomítat, nepoužívat zatím podlahové krytiny ani různé neprodyšné (latexové a olejové) nátěry. Nemalujte interiérovými barvami obsahujícími hlinku a klih, protože jsou vhodnou živnou půdou pro plísně.
7. Pokud chcete malovat již v tomto období, pak je lepší použít nejprve omítky sanačního typu. Některé kmeny hub mohou být odolné proti použitému dezinfekčnímu prostředku. Žádný zaručený univerzální přípravek neexistuje.

MF Dnes, 13. 2002, č. 196, s. E/4 (Mik)