Bezpečnost potravin

Biozelenina – opravdu bez pesticidů!

Vydáno: 19. 3. 2009
Autor:

Test MF DNES.

Biopotraviny uchrání vaše děti před pesticidy, chemickými látkami, jež zemědělci používají k ochraně rostlin před škůdci. To je hlavní argument zastánců bioproduktů. Test MF DNES, ve kterém jsme proti sobě postavili ovoce a zeleninu v „bio“ a „nebio“ verzi, potvrdil, že mu můžeme věřit. Analýzy, které provedli v laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, ukázaly, že bio je skutečně bez pesticidů.
 
Zatímco v rajčatech, jablkách a paprikách a mrkvi se značkou BIO jsme až na jednu drobnou výjimku nenašli ani stopy, ve stejných plodech pěstovaných konvenčně se tyto látky objevily, třebaže povolený limit nepřekročily.
 
K výrobě kojenecké výživy by však posloužit nemohly.
 
Koupit pěkná jablka a připravit z nich doma čerstvou kašičku, nebo sáhnout v obchodě po skleničce hotové kojenecké přesnídávky? Mnozí rodiče zvolí první variantu s přesvědčením, že dělají pro své dítě to nejlepší. Jenže ono je to přesně obráceně. Pokud kupujete běžné ovoce, s největší pravděpodobností v něm budou pesticidy, zatímco v kupované přesnídávce nebudou. Maximální limity pro ovocnou a zeleninovou kojeneckou výživu jsou několikanásobně přísnější než požadavky pro čerstvé ovoce a zeleninu.
 
Test ukázal, že k přípravě jablečné nebo mrkvové kašičky pro nejmenší děti se hodí pouze ovoce a zelenina se značkou BIO. To však může být až pětinásobně dražší. Test zároveň potvrdil, že zemědělci s prostředky na ochranu rostlin nešetří. V jednom vzorku paprik jsme našli devět, v dalším vzorku rajčat až jedenáct různých chemických látek. Všechny byly pod limitem či na jeho hranici, přesto takový koktejl odborníky znepokojuje.
 
„Pro zdraví lidí může být závažnější dlouhodobá konzumace ovoce s vyšším počtem zbytkových pesticidů než jednorázové mírné překročení limitu,“ říká profesorka Jana Hajšlová, která se pesticidy dlouhodobě zabývá. „Věda zatím nemá odpověď na otázku, jaký dopad na lidské zdraví může mít taková směs chemických látek.“ Právě to je důvod, proč Evropa připravuje nové zákony, které by měly používání pesticidů co nejvíce omezit.
 
 
Zdroj: Agris