Bezpečnost potravin

Biopotraviny a škodlivé látky

Vydáno: 15. 12. 2005
Autor:

Obsahují biopotraviny dusičnany, pesticidy nebo jejich rezidua?

Biopotraviny by neměly obsahovat dusičnany, pesticidy ani jejich rezidua, protože jejich používání zakazuje zákon o ekologickém zemědělství. Může se však stát, že ekologicky obhospodařovaná půda sousedí s konvenčními pozemky, kde jsou běžně používána minerální hnojiva i pesticidy. Pak může hrozit kontaminace bioproduktů. V případě rizika kontaminace se odebírají vzorky pro laboratorní analýzy a pokud se kontaminace prokáže, takový produkce nemůže být označován jako BIO.

 

V rámci monitoringu reziduí pesticidů v potravinách bylo např. v roce 2002 v ČR zjištěno, že 35,7 % vzorků obsahovalo zbytky pesticidů, ve státech EU to bylo dokonce 40, 9 % (Zdroj: ČZPI, Výsledky plánované kontroly cizorodých látek v roce 2002, www.szpi.cz).

 

Nejvíce pesticidů bylo nalezeno u hlávkového salátu, rajčat, paprik a citrusových plodů. V mléce a mléčných výrobcích byly pozitivní nálezy pesticidů v 91,1 % případů, zbytky DDT obsahovalo 71,4 % vzorků mléka a 95 % vzorků másla.

 

DDT je prudce jedovatý pesticid, který se používal plošně. Přestože  byl zakázán již před více než 30 lety, jeho pozůstatky nás ohrožují stále. Řada studií poukazuje na to, že pesticidy mohou vážně poškodit zdraví. Vedle toho, že negativně ovlivňují hormonální systém a nervovou činnost, podílejí se např. na vzniku rakoviny či Parkinsonovy choroby. Zatím nepříliš probádanou oblastí  zůstává  tzv. koktejlový efekt, kdy více druhů působí na lidský organizmus najednou, což nelze laboratorně testovat.

 

 

 

 

Zdroj: Mgr. J. Průšová, Mgr. H. Zemanová: Biopotraviny – spotřebitelské otázky a odpovědi, PRO-BIO Liga ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Praha, 2004.