Bezpečnost potravin

BIO z očí do očí

Vydáno: 7. 9. 2005
Autor:

Největší akce měsíce biopotravin a ekologického zemědělství.

Přesadit vzrostlý strom není jen tak. Se zažitou akcí to je stejné. Přesto organizátoři pražského Biojarmarku ekofarem, po 11 let pořádaného občanským. sdružením Liga ekologických alternativ (LEA) v ekopavilonu na Barrandově, svůj svátek ekologického zemědělství a biopotravin, zrozených bez chemie a za citlivého vztahu k přírodě, krajině i lidskému zdraví, letos přesazují i s kořeny. A dokonce věří, že je může na novém místě po zrušení ekopavilonu na Terasách (pro stavbu hotelu) dobře zapustit na léta. Novým působištěm akce totiž letos bude osvědčená bašta nápadité ekologické výchovy a osvěty Toulcův dvůr v Praze 10.

 

Toto středisko, kam se z roku na rok vydává rostoucí počet školní mládeže i rodin s dětmi, vešlo v Praze ve známost mj. tématicky biojarmarku velmi příbuznými Dožínkami. A tak se letos – v tradičním termínu pro obě akce, tj. třetí víkend v září – biorolníci i aktéři oslav sklizně představí veřejnosti společně. Brány statku se otevřou v pátek 16. září ve 14h a až do večerní tečky v 19 h bude Biojarmark přístupný ZDARMA. Na zahájení přislíbil účast ministr Libor Ambrozek.

V sobotu 17. září je pro Biojarmark i Dožínky zadáno od 10 do 17 h – vstupné: dospělí 60 Kč, děti, studenti a důchodci 30 Kč, odstupňované rodinné vstupné: 100 či 160 Kč.

 

V pátek o BIO „z očí do očí“

Propagační prodej na biojarmarku, jehož se obvykle účastní na tři desítky ekozemědělců i obchodníků s biopotravinami, tradičně zákazníkům nabídne setkání „z očí do očí“. Při nákupu, ale i ochutnávkách se hosté mohou od prodejců dozvědět více o jejich způsobu hospodaření, získají rady jak s pěstováním bez chemických přísad úspěšně začít i na své zahradě či v sadu, jak zvládnout ochranu rostlin s biopřípravky a mohou si smluvit jak pravidelné dodávky potravin, tak třeba i prázdninové pobyty na statcích v rámci ekoagroturistiky.

 

Účast přislíbili přední zelináři, ovocnáři, producenti lahodných sýrů a dalších výrobků z kravského i kozího mléka, ale i ti, kdo nabídnou šťávy, mošty, biopečivo, cukrovinky, studené i teplé vegetariánské či naopak masné speciality. Ani letos nebude chybět přírodě přátelská kosmetika, vyhledávané rožněné skopové, koláče či biopotraviny všeho druhu z dovozu. S nebývale širokou nabídkou se chce představit např. Country Life, náš největší dovozce těchto produktů, nabízející však i širokou paletu zeleniny ze své biofarmy v Nenačovicích u Berouna či právě biokosmetiku i ekologicky šetrné čistící prostředky. Účast potvrdily také velkoobchody PRO-BIO ze Starého Města pod Sněžníkem, naše „jednička“ především v suché produkci, Sluneční brána z Čejkovic (čaje, koření, aromasměsi) i např. farma rodiny Abrlů z Pavlova, známá kromě bylinek a koření i vyhlášeným biovínem z nechemizovaných vinic, které získalo ocenění i v zahraničí.

 

Pro každoroční akcentování jedné z komodit byla letos vybrána zelenina, k níž se bude vztahovat zvýšená osvěta, poradenství i – letos poprvé – spotřebitelské anonymní testování vybraných druhů, jehož se mohou zúčastnit návštěvníci. Účast předních biozelinářů slibuje v duchu hesla „Ochutnej ten rozdíl !“ pravé defilé chutí, pastvu pro oči i cenné rady k pěstování, skladování i přípravě zdravých zeleninových pokrmů.

 

Biojarmarkové menu bude doplněno návštěvnickými anketami o titul „superbio“ za nejoceňovanější produkt jarmarku, „král prodeje“ pro nejsympatičtějšího prodejce a další. Zkrátka nepřijdou ani zájemci o videoprojekce z ekofarem, literaturu z oboru či multimediální CD o ekozemědělství.

 

Sobotní finále s kroji a řemesly

Setkání ekologických zemědělců s jejich příznivci obohatí v sobotu 17. září Dožínková slavnost, která vyvrcholí v 15 hodin, kdy vjede do dvora našňořený kočár s koňmi a chasou doprovázený průvodem s folklórní muzikou, při níž si lze i skočit v kole. O hudební a taneční vystoupení nebude nouze. Kdo zde již podobný rej navštívil, ví, že milou atmosféru zábavy i poučení, nachystanou zdejšími občanskými sdruženími netřeba dlouze líčit, ale třeba jí zkrátka …zažít.

 

Dítka i rodiče si kupříkladu opět budou moci vybrat z celodenní nabídky tvůrčích dílniček a her inspirovaných tématem dožínek. Děti si zkusí udělat i chlebové placky – od vymlácení obilí až po pečení na ohni. Na nejlepší z účastníků aktivit a soutěží pro nejmenší čekají symbolické ceny v podobě biopotravin. Prohlédnout si lze zvířata z farmy i historické prostory dvora – renesanční špýchar a gotický sklep. A jak tajuplně prozrazují organizátoři, nelze v závěrečném odpoledni vyloučit ani další zábavná překvapení.

 

Fandové světa „BIO“ i zemitých zemědělských tradic mohou zkrátka v rozlehlém areálu po oba dny strávit s celou rodinou nejednu příjemnou hodinku. Z celorepublikového cyklu zářijových akcí k Měsíci biopotravin a ekozemědělství, s nimiž chtějí veřejnost pod patronací MZe ČR zvučněji než jindy oslovit naši biorolníci, přichází totiž právě tato na Toulcově dvoře podle všeho v českých krajích s nabídkou nejbohatší.

 

Z tiskové zprávy LEA (sb)