Aplikace antiparazitárních léčivých přípravků volně žijící zvěři
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 26.10. 2010.
Léčba není prevence
Stejně jako v loňském roce i letos se připravuje léčebná aplikace antiparazitárních léčivých přípravků volně žijící zvěři. Je však třeba si uvědomit, že jde o léčení reálně ohrožených zvířat v konkrétních promořených lokalitách, honitbách, že nejde o prevenci.
Je dobře známo, že volně žijící zvěř, v tomto případě lovná, trpí všemožnými parazitózami, které jim ztěžují život. Jelikož v našem prostředí, tedy v přírodě, chybí velcí predátoři, je na myslivcích, aby tuto situaci „řešili“. To znamená odlovovat kromě trofejních samců spárkaté zvěře i slabé kusy. Jelikož je to v hodně zazvěřených honitbách obtížné, je na místě uvažovat o nějakém řešení, jak bránit promoření a oslabování populace jelení, daňčí či mufloní a černé zvěře. Zvířata nejen trpí, ale zhoršuje se pak i kvalita jejich produktů. Proto Státní veterinární správa ČR podporuje ozdravování populace volně žijících zvířat.
Znamená to ale aplikovat léčivé přípravky jen tam, kde se zamoření střečky, motolicemi či oblými červy prokáže. Nelze tedy používat tyto léčivé přípravky tzv. preventivně. Není možné tedy krmiva poskytovaná zvěři medikovat jen na základě dobrého úmyslu.
Důvodem k aplikaci léčiv do krmiv musí být výsledek vyšetření. Nelze se spoléhat jen na vyšetření trusu. Je třeba vyšetřovat uhynulé kusy, odlovené slabé kusy, odebírat vzorky z konečníku a teprve na základě těchto vyšetření rozhodnout o podání medikovaných krmiv. A aplikovat tato léčiva mimo lovnou sezónu, protože léčiva mají ochrannou lhůtu podle použitého prostředku a druhu zvířat, právě kvůli reziduím v mase. To znamená podle druhu zvířat aplikovat takovéto léčivé přípravky zhruba v období leden až únor. Myslivci pak mají o aplikaci léčiv vyrozumět místně příslušnou krajskou veterinární správu. O léčení jsme také povinni informovat sousední země, ukládá to evropská veterinární legislativa. A ČR je v tomto v EU výjimkou, ostatní členské země totiž volně žijící zvířata neléčí.
Tyto skutečnosti by si měli myslivci dobře uvědomit, protože maso i volně žijících zvířat musí při uvádění do tržní sítě i využívané v domácnosti lovce splňovat podmínky zdravotní nezávadnosti, nesmí obsahovat žádné cizorodé látky ani rezidua veterinárních léčiv.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.