Bezpečnost potravin

Alternativní postupy snižování nadváhy

Vydáno: 4. 6. 2003
Autor:

Je uveden přehled 18 alternativních postupů snižování nadváhy, přičemž řada z nich se týká konzumace doplňků stravy na bázi bylin. Jako nejúčinnější se ukazuje směs efedry a kofeinu.

Vzhledem k tomu, že stále přibývá osob s nadváhou, která s sebou přináší řadu vážných zdravotních důsledků, byly by alternativní postupy snižování hmotnosti velmi vítané. Avšak u většiny z těchto postupů se neprokázalo, že jde o bezpečný nebo účinný postup snižování hmotnosti. Autoři příspěvku otištěném v časopise CR in Food Science and Nutrition, 41, 2001, č. 1, s. 1–28 kriticky hodnotí 18 různých postupů, které se propagují jako cesty vedoucí ke snížení hmotnosti, popř. tuku v těle. Jsou to:
1. Akupunktura/akupresura (APC/APR)
2. Aromaterapie
3. Řasa měchýřnatá (Fucus vesiculosus)
4. Chitosan
5. Chrom
6. Konjugovaná kyselina linolová (CLA)
7. Dehydroepiandrosteron (DHEA)
8. Garcinia Cambogia (hydroxycitronová kyselina, HCA)
9. Ožanka kalamandra (Teucrium chamaedrys)
10. Hypnóza
11. Ma huang (Ephedra sinica)
12. Beta-hydroxy-beta-metylbutyrát (HMB)
13. Jitrocel indický nebo psyllium (Plantago ovata)
14. Pyruvát
15. Hypericum perforatum (St. John’s wort)
16. Podprahové podněty
17. Slunečnice (Helianthus annuus)
18. Krémy aplikované na stehna

U žádného z celkem 18 alternativních postupů snižování hmotnosti nebyl prokázán v dobře řízených pokusech  vliv pouze jednoho faktoru na snížení tělesné hmotnosti. Pouze u přípravků na bázi směsi bylin obsahujících efedrin a kofein byly provedeny dobře řízené klinické pokusy. Množství efedrinu obsaženého v Ma huang přípravcích je však neznámé a nadměrné množství může být nebezpečné.

Více informací o jednotlivých postupech snižování hmotnosti je k dispozici v Potravinářských aktualitách (přístup pro registrované uživatele).