Test energetických nápojů 2024
Spotřebitelská organizace dTest zveřejnila v červnovém čísle časopisu d Test výsledky testu energetických nápojů.
Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů ke znepokojení je více než dost. Energetický nápoj si děti mohou koupit stejně snadno jako limonádu, přestože jim může uškodit. K diskuzi chceme přispět testem zaměřeným na jejich složení. Výsledky jsou varující. U řady výrobků stačí dětem k překročení bezpečných dávek kofeinu jediná plechovka.
Série našich testů diskutabilních nápojů pokračuje. Tentokrát jsme připravili test energetických nápojů. Vedla nás k tomu především rostoucí obliba těchto energy drinků mezi dětmi. V nezávislé laboratoři jsme proto nechali zkontrolovat, co energetické nápoje obsahují.
Není vhodné pro děti a těhotné a kojící ženy
Přesně taková slova najdete na každém balení energetického nápoje a jsou tam kvůli vysokému obsahu kofeinu. Měření obsahu kofeinu proto stálo na úplném začátku celého testu. Zjistili jsme, že některé z testovaných nápojů mohou jednoduchým způsobem překročit bezpečné denní dávky kofeinu pro děti. To je alarmující, zejména když zvážíme, že tyto nápoje jsou dostupné stejně snadno jako běžné limonády. Výsledky ukázaly, že nejvyšší porce kofeinu v jednom balení může být téměř celá bezpečná jednorázová dávka pro dospělou osobu.
Vliv kofeinu na zdraví dětí rozhodně nelze podceňovat. Kromě povzbuzujících účinků totiž může vyvolávat nespavost, třes či narušovat srdeční činnost. Výzkumy naznačují, že pravidelné nadměrné pití energetických nápojů může zvyšovat nervozitu, pocity úzkosti a riziko depresí u dětí.
Kromě kofeinu vadí i cukr
Kromě psychických dopadů jsme zjistili, že energetické nápoje ukrývají velmi vysoké množství cukru. Například některé testované nápoje obsahovaly více než 10 kostek cukru v jednom 500ml balení. To je dvakrát více než celodenní doporučená dávka pro děti a v řadě případů lze jedním balením energy drinku překročit i doporučenou denní dávku pro dospělé. Dlouhodobý vysoký příjem cukru může mít řadu negativních zdravotních důsledků. Kromě zvýšeného rizika vzniku zubního kazu je to především obezita se všemi negativními dopady.
Výsledky našeho testu ukazují, že povzbuzující účinky energetických nápojů jsou vykoupeny značnými riziky, zejména pro děti a mladistvé. Proto je důležité, aby spotřebitelé byli informováni a přistupovali k pití energetických nápojů s opatrností.
Celý článek byl publikován v časopise dTest 6/2024.
- Více informací o energetických nápojích zde: „Energetické nápoje“ (www.viscojis.cz/index.php/potraviny-a-napoje-ve-vyzive/napoje/1443-energeticke-napoje)
Zdroj: dTest