EFSA: Ochrana evropských pacientů s celiakií
Vědci Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) zkoumali příčiny celiakie a vyvinuli nástroj pro screening bílkovin v potravinách a složkách potravin, které by mohly u pacientů vyvolat příznaky této nemoci. Takovéto nástroje by mohly být potenciálně využívány v různých oblastech bezpečnosti potravin.
Celiakie je způsobena imunitní reakcí vyvolanou lepkem – bílkovinami obsaženými v potravinách obsahujících pšenici, ječmen nebo žito. Příznaky se u pacientů velmi liší a zahrnují bolesti žaludku, průjmy, podvýživu, nedostatek železa (anémii) a/nebo osteoporózu. Jedinou léčbou je celoživotní bezlepková dieta.
Studie uvádějí, že celiakií trpí přibližně 0,7 % obyvatel EU, ale mnoho případů není hlášeno.
Přední mezinárodní odborníci
Prof. Frits Koning, který je členem pracovní skupiny EFSA pro posuzování alergenicity geneticky modifikovaných (GM) rostlin, v rámci svého výzkumu zkoumal, jak se celiakie vyvíjí a chová.
Prof. Koning k výzkumu sdělil: „Všichni pacienti s celiakií sdílejí jednu nebo dvě molekuly zvané HLA-DQ2 a HLA-DQ8. Jedná se o receptory, které účinně vážou fragmenty bílkovin lepku. Tato vazba umožňuje rozpoznání fragmentu lepku imunitním systémem, což vyvolává celiakii.“
Nástroj pro predikci vazby peptidů
„V naší pracovní skupině jsme vyvinuli matematický model a aplikaci pro předpovídání toho, jak se lepek z potravin váže na tyto receptory – tzv. ‚peptidovou vazbou‘. Tento nástroj nám umožňuje hodnotit proteiny (z rostlin, zvířat nebo mikroorganismů) zamýšlené pro použití v potravinách ještě předtím, než jsou pro výživu povoleny.“
Nástroj úřadu EFSA se nazývá „preDQ„. Lze jej použít na jakoukoli bílkovinu určenou pro výživu.
Prof. Koning uvedl: „Nástroj používáme ke screeningu primární aminokyselinové sekvence bílkoviny, abychom předpověděli, zda dojde k vazbě fragmentů bílkoviny, či nikoliv. Pokud model předpoví vazbu, může protein (bílkovina) představovat riziko pro pacienty s celiakií.“
Potenciální využití v dalších oblastech bezpečnosti potravin
Odborníci úřadu EFSA nyní používají model preDQ při posuzování geneticky modifikovaných rostlin, ale potenciálně by se mohl používat pro screening jakýchkoli proteinů, například v nových potravinách, potravinářských/krmivářských enzymech, kontaminantech a geneticky modifikovaných potravinách nebo krmivech. Tento nástroj by mohli mimo úřad EFSA využívat také výrobci k předběžnému screeningu plodin vyvinutých pomocí technik šlechtění rostlin.
Prof. Koning nakonec uvedl: „Jsem rád, že po více než deseti letech můj výzkum a práce celé vědecké komunity pomáhá chránit evropské pacienty s celiakií před vystavením se pro ně nebezpečným potravinářským výrobkům.“
Odkazy na vědu
- preDQ – a software tool for peptide binding prediction to HLA‐DQ2 and HLA‐DQ8 (preDQ – softwarový nástroj pro predikci vazby peptidů na HLA-DQ2 a HLA-DQ8)
- Guidance on allergenicity assessment of genetically modified plants (Pokyny pro hodnocení alergenicity geneticky modifikovaných rostlin)
Viz také
- preDQ a tool for peptide binding prediction to HLA-DQ2 and/or HLA-DQ8 (preDQ – nástroj pro predikci vazby peptidů na HLA-DQ2 a/nebo HLA-DQ8)
Související téma (témata)