Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) 11. 9. 2007

Vydáno: 11. 9. 2007
Autor: pospisilova

Září – měsíc biopotravin?

Měsíc září vyhlásilo ministerstvo zemědělství měsícem biopotravin. Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje, že ne všechny výrobky, které se na trhu objevují s označením bio, jsou skutečnými biopotravinami. Mnohé z nich používají tuto ochrannou známku neoprávněně. SOS podalo podnět dozorovým orgánům na několik výrobců, kteří se zmíněného jednání dopouštějí.

Ochranná známka BIO garantuje, že potraviny pocházejí z kontrolovaného systému ekologického zemědělství a byly osvědčeny oprávněným certifikačním orgánem. BIO potraviny musí splňovat všechny náležitosti a požadavky nařízení Rady EU 2092/1991 a zákona 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství. Chystané nařízení ES 834/2007 o ekologické produkci a označování ekologických produktů nabude účinnosti 1. 1. 2009. Dodržování těchto pravidel na všech úrovních od zemědělské výroby, přes zpracování až po konečný prodej spotřebiteli  podléhá přísné kontrole ministerstva zemědělství.

„Na trhu se však i přesto objevují potraviny a jiné produkty, které se takto označují neoprávněně,“ říká Jana Kačerovská z právního oddělení SOS. Sdružení již podalo podnět na zahájení správního řízení proti výrobcům potravinových doplňků Bio koenzym Q 10 (výrobce: Bio Commerce), BioDrain (výrobce New Nordic Pharmabrands Ltd), Bio-oBran (výrobce: Daiwa Pharmaceutical Co., Ltd), Biopron (výrobce: Valusun a.s.), Bio Sprinuliny (výrobce: Health Links, s.r.o.), BioXtra (výrobce: Biox healthcare s.a.) a Biofemin (NP Pharma Sp.z.o.o.). Výrobci Bio koenzymu Q 10 již byla dozorovým orgánem uložena ve správním řízení pokuta. V současné době probíhá ve věci řízení u rozkladové komise ministra zemědělství.

Neoprávněným užíváním ochranné známky dochází k porušování výše zmíněných předpisů o ekologickém zemědělství, nařízení 178/2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zákona 441/2003 o ochranných známkách a zákona 634/1992 o ochraně spotřebitele. Zákon o ochraně spotřebitele v § 8 stanoví, že nikdo nesmí klamat spotřebitele, zejména uvádět nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepřesné, nejasné údaje o skutečných vlastnostech výrobků.  Dle § 18a téhož zákona pak nikdo nesmí neoprávněně užívat ekoznačku. Podnikatelským subjektům hrozí za spáchaný delikt pokuta ve výši až 1mil. Kč.

„Pokud spotřebitel hodlá zakoupit skutečnou biopotravinu, musí při jejím výběru pozorně hledat grafický znak BIO s nápisem produkt ekologické zemědělství a s číslem kontrolní organizace CZ-KEZ. Jestliže nakupuje nebalené zboží (pečivo, ovoce atd.), musí prodávající bio původ doložit platným osvědčením,“ dodává Jana Kačerovská. Osvědčení je podnikateli udělováno vždy jen na 12 měsíců. I v průběhu této lhůty podnikatele certifikační orgán kontroluje Najde-li spotřebitel produkt, který se označuje jako ekologický, čistě přírodní či bio a nebude mít na obalu certifikační značku a kód, může se obrátit na SOS, které tento podnět předá příslušným orgánům.

 

Kontakty:

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS)

Tel. 224 239 940, fax: 224 239 941

www.spotrebitele.info

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS), založené v roce 1993, je nevládní, nezávislé a neziskové občanské sdružení hájící zájmy spotřebitelů. Provozuje svá Spotřebitelská informační centra ve dvanácti krajích ČR, informační spotřebitelský portál www.spotrebitele.info, vydává tištěný časopis Štít spotřebitele a realizuje řadu dalších aktivit, zaměřených na zlepšení postavení spotřebitelů. Je členem evropské spotřebitelské organizace BEUC i celosvětové Consumers International. Od roku 2003 je signatářem Etického kodexu občanských spotřebitelských organizací; rejstřík signatářů je přístupný na adrese kodex.spotrebitele.info.