Nové markery DNA pro gen rezistence rýže vůči plísňové chorobě
Vydáno: 24. 11. 2008
Autor:
Houba Magnaporthe grisea způsobuje plísňovou chorobu, která má katastrofální dopady na pěstování rýže. Vědci nalezli genetické markery připojené k genu rezistence vůči této chorobě, který je efektivně využíván k potírání širokého spektra kmenů dotyčného patogenu.
Houba Magnaporthe grisea (syn. Pyricularia grisea, Pyricularia oryzae) způsobuje plísňovou chorobu, která má katastrofální dopady na pěstování rýže. Tato choroba se vyskytuje v 85 zemích po celém světě a způsobuje každoročně obrovské ztráty. Odhaduje se, že zničí tolik rýže, která by dostatečně nakrmila více než 60 milionů lidí. Tato houba může infikovat kořeny, listy a stonky této rostliny. Jakmile je tato houba pevně usazena, může vytvářet struktury, které mohou napadat také vaskulární systém rostliny. Tím blokuje transport živin a vody a vytváří léze na nadzemních částech rostliny.
Vědci z výzkumné jednotky Rice Research Unit v Beaumont v Texasu, vedeni odborníkem na molekulární genetiku rostlin Robertem Fjellstromrm a vedoucím výzkumu Annou McClung nalezli genetické markery připojené k genu rezistence vůči této chorobě, který je efektivně používán k potírání širokého spektra kmenů houby Magnaporthe grisea.
Tyto markery DNA jsou spojeny s genem rezistence rýže vůči této chorobě Pi-z. Tento gen propůjčuje rezistenci vůči mnoha formám této houby, proto jsou tyto markery poměrně cenné pro selektování a šlechtění kultivarů rýže resistentních vůči této chorobě. Protože jsou geny resistence přírodní, jejich využívání představuje ekologicky příznivý způsob, jak potírat tuto chorobu.
Markery prezentované v tomto výzkumu jsou umístěny blíže genu Pi-z než předtím vyvinuté markery. Tato těsná blízkost činí tyto nové markery extrémně přesnými v předpovídání přítomnosti tohoto užitečného genu. Šlechtitelé rýže jsou již schopni využívat tyto markery pro selektování vysoce rezistentních kultivarů rýže v Kalifornii (kultivary M-207 a M-208) a Texasu (kultivar Presidio).
Předběžné analýzy křížení mezi kultivary Zenith (nese gen rezistence Pi-z) a Pi-2 (nese gen rezistence Pi-2) ukazují, že genetické faktory kódující jejich reakce separátní rezistence nejsou stejné, ale jsou velmi těsně spojeny. Tyto markery Pi-z zde zaznamenané poskytují šlechtitelům rýže a genetikům cenný nástroj pro selekci genu Pi-z za pomoci markerů. Většina alel markerů genu Pi-z je pro gen Pi-z unikátní, což usnadňuje selekci pro gen Pi-z ve většině genetických základů.