Bezpečnost potravin

Přirozené alternativy syntetických konzervačních prostředků

Vydáno: 9. 7. 2009
Autor:

Studie zaměřená na použití přírodních variant při uchování krájeného čerstvého ovoce a ovocných šťáv.

Tradiční antimikrobiální prostředky se používají ve velkém po řadu let. V současné době však spotřebitelé požadují zdravé a bezpečné potraviny, které se podobají čerstvým potravinám a jsou bez přídavku chemicky syntetizovaných konzervačních prostředků.
Jako slibná alternativa se ukazuje použití nových přírodních antimikrobiálních prostředků, které zajišťují bezpečnost čerstvého krájeného ovoce a ovocných nepasterovaných šťáv a zamezují snižování kvality těchto produktů. Účinnost přírodních látek přidávaných k produktům z ovoce zkoumala již řada výzkumníků.
 
K účinnému snížení patogenních mikroorganismů a mikroorganismů způsobujících kažení u krájeného čerstvého ovoce a ovocných šťáv lze používat antimikrobiální prostředky:
 
– živočišného původu (laktoperoxidáza, lysozym a chitosan),
– rostlinného původu (silice, aldehydy, estery, byliny a koření),
– mikrobiálního původu (nisin).
 
Použití těchto prostředků na komerční úrovni je však stále omezené a to z legislativních důvodů, a také např. kvůli vlivu na senzorické vlastnosti. Dříve, než se budou moci antimikrobiální prostředky přírodního původu považovat za přijatelnou alternativu syntetických prostředků, je třeba provést rozsáhlý výzkum, který se bude zaměřovat na sledování účinků jednotlivých antimikrobiálních prostředků na senzorické vlastnosti potravin.
 
Španělské ministerstvo pro vědu a technologii podpořilo studii, která se zabývá využitím tradičních a alternativních přírodních antimikrobiálních prostředků k regulaci patogenních mikroorganismů a mikroorganismů způsobujících kažení u krájeného ovoce a ovocných šťáv.
 
 
Zdroj: Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety 8, 2009, č. 3, s. 157–180