Bezpečnost potravin

EFSA kritizován kvůli podpoře geneticky modifikované kukuřice

Vydáno: 19. 1. 2010
Autor:

Ekologické skupiny napadají Evropský úřad pro bezpečnost potravin, protože podporuje geneticky modifikovanou kukuřici rezistentní vůči hmyzu.

Ekologické skupiny napadají Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), protože podporuje geneticky modifikovanou kukuřici rezistentní vůči hmyzu. Greenpeace a Přátelé země tvrdí, že EFSA trvá na chybném názoru, že kukuřice MON810 od firmy Monsanto je bezpečná. Tato plodina byla schválena v roce 1999 na 10 let, proto licence na konci roku 2009 měla vypršet. Šest zemí, včetně Německa a Francie, již její používání zakázalo. Kukuřice je schopná produkovat insekticidní protein a je rezistentní vůči některým škůdcům. EFSA předložila v červnu Komisi názor, že tato kukuřice je bezpečná a není třeba se čehokoli obávat, což by mělo vést k obnově povolení. EFSA tvrdí, že MON810 je rovnocenná běžné nemodifikované kukuřici a nevykazuje žádné známky jedovatosti pro člověka či jiné savce, ani pro životní prostředí.
Greenpeace a Přátelé země však ve svém prohlášení uvádějí, že insekticid produkovaný plodinou by mohl mít vliv na evropské motýly a můry. Dále obviňuje EFSA z toho, že svou analýzu založila na jiné geneticky modifikované plodině a že ignorovala recenzované studie, které zdůrazňují obavy o bezpečnost. Přátelé země uvádějí, že je již dostatek důkazů pro to, že insekticid produkovaný MON810 může být nebezpečný a měl by být na evropských polích zakázán.
EUROPOLITICS Environment, 37, 2009, č. 773, s. 27
EKO VIS MŽP. Informační zpravodaj, 19, 2009, č. 6, s. 50