Bezpečnost potravin

Jak lépe na roztoče, kteří způsobují varroázu

Vydáno: 22. 1. 2010
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 21.1.2010.

V celém světě se v poslední době hovoří o úbytku včelstev. Jistě se na něm podílí celá řada faktorů, avšak za prvotní činitel se považuje působení roztoče Varroa destructor. Nicméně na zdravotní stav včelstev působí i stres. Zásadní zlepšení je ale možné pozorovat po razantním likvidování roztočů.

Zdá se ale, že není možné se spoléhat na stále stejnou účinnost prostředků, které se používají k hubení roztočů. Poznatky z Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic svědčí o tom, že potírání plodu (zavíčkovaných plástů) na konci zimy mělo efekt, zejména v roce 2008 a 2009, kdy bylo zjištěno více než 50 % bez nálezu roztočů.

Na druhou stranu ale bylo zjištěno, že zejména v některých lokalitách se začala projevovat snížená účinnost používaných prostředků na bázi pyrethroidů, kvůli zřejmě se zvyšující odolnosti roztočů. Proto bude používání přípravků na bázi pyrethroidů v letošním roce důsledněji sledováno. Budou se sledovat zejména informace od chovatelů včel o tom, zda se účinek těchto léčiv neprojevuje také v nových oblastech ČR. Vždy je potřeba mít pro použití souhlas místně příslušné krajské veterinární správy.

Obecně lze potvrdit, že dlouhodobá aplikace všech léčiv podporuje nárůst rezistence roztočů. Takže i zde platí, že je nutné s tímto efektem počítat a snažit se vzniku rezistence předcházet, popřípadě se pokusit využívat nové prostředky, které by byly s to uškodit roztoči Varroa destructor.

Právě díky dobré spolupráci a vzájemné informovanosti mezi Českým svazem včelařů, Státní veterinární správou ČR a Výzkumným ústavem včelařským, je zdravotní stav včelstev u nás pod kontrolou, a dokonce lze říci, že zejména pokud jde o obecnou hrozbu varroázy, že se v posledních dvou letech zlepšuje.

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR