Bezpečnost potravin

Pozor na namrzlou píci

Vydáno: 13. 10. 2010
Autor: berankova1

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 13.10. 2010.

Podzimní přízemní mrazíky mohou znepříjemnit život nejen řidičům, ale i zvířatům.
Právě poslední kosená namrzlá píce může způsobit problémy, zejména přežvýkavcům, tj. skotu či ovcím. Namrzlá píce, v níž byly mrazem, tedy krystalky ledu, narušeny buněčné stěny, se může snadno před podáním zvířatům zapařit. A „neštěstí“ je hotovo.

Zapařená píce pak může v bachoru přežvýkavců zkvasit, přičemž se vyvíjí plyn a zvíře se tzv. nafoukne a trpí. Tlak zbytnělého bachoru, odkud plyn nemá úniku, je tak velký, že je zvíře neklidné, snaží se lehat, vstávat a může nakonec i v bolestech uhynout. První pomoc je podat nálevem speciální léčivý prostředek, často je vhodné i použít trokar. Zkušený chovatel, popřípadě veterinární lékař, prorazí stěnu břišní trokarem v místě tzv. hladové jámy, na dlaň od posledního žebra a bederních obratlů, a plyn vypustí. Trokar je v podstatě dutý nůž, u kterého se po vbodnutí vyjme výplň a vzniklou trubicí může plyn a často i zpěněný obsah bachoru ven. Následně je nutné ránu ošetřit dezinfekčním prostředkem.

Aby k těmto „koncům“ nedocházelo, je třeba věnovat zejména v prvních podzimních dnech pozornost možnému narušení píce prvními mrazíky.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.