Bezpečnost potravin

Centrum podpory zdraví

Vydáno: 7. 1. 2014
Autor: ICBP

Hlavním posláním centra je prevence a osvěta v oblasti zdravého životního stylu.

Nezisková organizace Centrum podpory zdraví, o.s. vznikla v roce 2012 v Ústí nad Labem. Jejím hlavním posláním je prevence a osvěta v oblasti zdravého životního stylu.

Základní dva pilíře, kterými Centrum podpory zdraví naplňuje své poslání, jsou:

  • Pohybové aktivity, cvičení v cvičebním sále centra
  • Výživové poradenství v rámci individuálního, skupinového nebo speciálního výživového poradenství.

Centrum podpory zdraví se zaměřuje na seniory, mentálně postižené a děti předškolního věku, tedy skupiny, které nejsou, pro svá specifika, „standardními“ návštěvníky sportovních center. Pohybové aktivity jsou realizovány v malých skupinách se cvičitelkami centra, které mají specielní vzdělání. Bylo ověřeno, že pro klienty centra je důležitá zejména osoba cvičitelky, která jim rozumí a správně vede jejich pohybové aktivity.  Výživové poradenství je postaveno na kombinaci správné výživy a pohybu. Díky odbornému vzdělání poradkyně se Centrum podpory zdraví zaměřuje jak na zdravé klienty, tak i na klienty, kteří mají ještě další zdravotní obtíže. Významnou částí poradenství je výživa předškolních dětí, která je  realizována hlavně prostřednictvím projektu Cepík

Cepík je dítě jako každé jiné. Malý klučina v pruhovaném triku s rozcuchanými vlasy. Společně s dětmi vaří polévku a plete si petržel a brambory.  Děti piští, že jablka a banány do polévky nepatří a slibují, že „každé jídlo, které máme, aspoň trochu ochutnáme“. Tak  nějak a ještě mnohem zábavněji probíhá první díl Hravého seriálu o zdravé výživě. Cepík se za dětmi do školky vrátí celkem třikrát a vždy se zaměří na jiné téma zdravé výživy. Děti pojišťoven VZP a OZP si navíc toto divadelní představení mohou užít v tomto roce zcela zdarma.

Každý z nás má nějaké to jídlo, které mu už školka zprotivila a určitě nikdy nezapomeneme na omáčku zvanou „UHO“. Právě tomu se chce projekt  Cepík vyvarovat.  Výživa předškolních dětí je velmi důležitá, často určuje celoživotní návyky ve stravování.  Aktivní spoluprácí jídelny, školky, rodičů a výživové poradkyně paní ing. Lenky Plzákové, která provádí analýzy stravování a všem radí, je zajištěno, že děti získají základy pro zdravý životní styl.

Spolupráce s rodiči je velmi důležitá. „Pokud rodič už nad jídelníčkem ohrnuje nos, nemůžeme se pak divit, že děti některá jídla ani neochutnají“ vysvětluje Lenka Plzáková, autorka projektu, na přednášce pro rodiče, která je spojena s ochutnávkou zajímavých jídel z jídelny.  Rodiče tak mají možnost zjistit jak a co v jejich školce chutná. Ani paní kuchařky nezůstanou ošizené, protože v rámci projektu Cepík se zúčastní školení „Nové trendy v gastronomii“, na kterém si vyzkouší nové recepty a přístupy k vaření pro děti ve školkách.

„Do projektu je momentálně zařazeno 50 školek z celého Ústeckého kraje. Velice nás těší, že je o Cepíka zájem. Dokazuje to i přihlášení několika mateřských školek na příští školní rok“ doplňuje informace Anna Jelačičová, asistentka projektu. Projekt Cepík byl prezentován i na konferenci Dětská výživa a obezita v teorii a praxi, konané v prosinci 2013 v Poděbradech, kde vzbudil velký zájem u lékařů a odborníků na dětskou výživu. Proto věříme, že se neziskové organizaci Centrum podpory zdraví, realizátorovi projektu, podaří zajistit dostatečné finanční prostředky na jeho pokračování a rozšíření.

Ing. Lenka Plzáková
Centrum podpory zdraví, o.s.
Ředitelka centra, specialista na výživu
mobil: 775 373 929
www.cepoz.cz
www.cepik.cz

 

Přílohy:
Zhodnocení výživy ve školkách – MŠ 1 (pdf, 382 kB)
Zhodnocení výživy ve školkách – MŠ 2 (pdf, 376 kB)