Bezpečnost potravin

2E-BCAs: výzkumný projekt EU zaměřený na biologické metody ochrany plodin

Vydáno: 11. 2. 2006
Autor:

Projekt se zabývá zdokonalenými systémy ochrany plodin založenými na metodách biologické kontroly pro bezpečnější produkční systémy s nízkými vstupy.

V posledních letech narůstají problémy související s regulací některých nemocí v rostlinné produkci. Jde například o nemoci způsobené Sclerotinia, Fusarium nebo Pythium spp., popřípadě některými škodlivými rostlinami, např. parazitickými nebo víceletými plevely. Příčinou je zčásti to, že nejsou k dispozici účinné metody kontroly, některé chemické látky jsou zakázány a nelze používat chemické prostředky v ekologické produkci.

Použití prostředků pro biokontrolu, která se považuje za velice slibnou strategii managementu nemocí a plevelů, je v Evropě stále ještě omezené. Důvodem je omezená účinnost mikroorganismů a nedostatek znalostí pro jejich nejlepší využití.

Hlavním cílem výzkumného projektu 2E-BCAs podporovaného z prostředků Evropské komise je studium některých již dostupných nebo nejslibnějších mikroorganismů pro bioregulaci (např. Fusarium, Trichoderma nebo Coniothyrium sp.).

 

* Více informací o projektu 2E-BCAS

* Internetová stránka projektu 2E-BCAS