Bezpečnost potravin

12. Biojarmark a Dožínkové slavnosti v Toulcově dvoře

Vydáno: 30. 7. 2005
Autor:

16. a 17. září proběhnou v pražském Toulcově dvoře společně dvě velké akce – již dvanáctý Biojarmark ekofarem a Dožínkové slavnosti. Jejich pořadatelé – Liga ekologických alternativ a Toulcův dvůr se po letech, kdy obě podobně zaměřené akce probíhaly odděleně, rozhodli spojit své síly a uspořádat společný svátek sklizně a ekofarem.

Biojarmark bude otevřen od pátku 16. září  od 14 hod. Propagačního prodeje na biojarmarku se účastní na tři desítky  ekozemědělců i obchodníků s biopotravinami. Při nákupu, ale i ochutnávkách se hosté mohou od prodejců dozvědět více o jejich způsobu hospodaření.

Účast přislíbili přední zelináři, ovocnáři, producenti lahodných sýrů a dalších výrobků z kravského i kozího mléka, ale i ti, kdo nabídnou šťávy, mošty, biopečivo, cukrovinky, studené i teplé vegetariánské, či naopak masné  speciality. Ani letos nebude chybět přírodě přátelská kosmetika, vyhledávané rožněné skopové, koláče či biopotraviny všeho druhu.

Pro každoroční akcentování jedné z komodit  byla letos vybrána zelenina, k níž se bude vztahovat zvýšená osvěta, poradenství i – letos poprvé – spotřebitelské anonymní testování vybraných druhů, jehož se mohou zúčastnit  návštěvníci.

Biojarmarkové menu bude doplněno návštěvnickými anketami o  titul „superbio“ za nejoceňovanější produkt jarmarku, „král prodeje“ pro  nejsympatičtějšího prodejce a další.

 

Setkání ekologických zemědělců s jejich příznivci obohatí v sobotu 17. září Dožínková slavnost, která vyvrcholí v 15 hodin, kdy vjede do dvora našňořený žebřiňák s koňmi a chasou doprovázený průvodem s folklórní muzikou, při níž si lze i skočit v kole. 
Děti i rodiče si kupříkladu opět budou moci vybrat  z celodenní nabídky tvůrčích dílniček a her inspirovaných tématem dožínek. Děti si například zkusí udělat chlebové placky – od vymlácení obilí až po pečení na ohni. Na nejlepší z účastníků aktivit a soutěží pro nejmenší čekají  symbolické ceny v podobě biopotravin.  Prohlédnout si lze zvířata z farmy i historické prostory dvora – renesanční špýchar a gotický sklep. A jak tajuplně prozrazují organizátoři, nelze v závěrečném odpoledni vyloučit ani další

zábavná překvapení.

 

Brány statku  se otevřenou v pátek 16. září ve 14 h a až do večerní tečky v 19 h bude Biojarmark přístupný ZDARMA.

V sobotu 17. září  budou Biojarmark i Dožínky společně probíhat od 10 do 17 h – vstupné: dospělí 60 Kč, děti, studenti a důchodci 30 Kč, odstupňované rodinné vstupné: 100 či  160 Kč.

 

Další informace na  www.lea.ecn.cz, www.toulcuvdvur.cz