Plody aronie jsou v malém množství neškodné
Vydáno: 9. 11. 2010
Autor:
Ačkoli plody aronie v čerstvém, nezpracovaném stavu vykazují nepatrný obsah kyanovodíku, je jejich konzumace v malém množství neškodná.
Plody aronie díky svému obzvláště vysokému obsahu flavonoidů a fenolických kyselin, které korelují s celou řadou zdraví prospěšných vlastností, získávají v posledních letech na popularitě. Ojediněle se však objevují zprávy, které před konzumací plodů aronie vzhledem k obsahu kyanovodíku varují. Kyanovodík, vázaný na molekulu sacharidu, je ale obsažen v mnoha potravinách rostlinného původu.
Až na malé výjimky jsou však množství tohoto kyanogenního glykosidu většinou tak nízká, že jsou pro člověka neškodná. Náš organismus totiž disponuje mechanismy, které malé množství uvolněného kyanovodíku efektivně a rychle zneškodňují. Pokud potraviny obsahují vyšší množství vázaného kyanovodíku, je možné ho před konzumací odstranit zahřátím.
Podle literárních údajů obsahuje 100 g čerstvých plodů aronie 11–20 mg kyanogenního glykosidu amygdalinu, tzn. přibližně 0,6–1,2 mg vázaného kyanovodíku. Předpokládá se přitom, že největší podíl je obsažen v drobných semenech, která se však při žvýkání zcela nerozmělní. V jednom literárním zdroji se udává obsah volného kyanovodíku 1,57 mg na 100 g plodů. Protože čerstvé plody mají na základě vysokého obsahu polyfenolů a organických kyselin trpce kyselou, svíravou chuť, nepředpokládá se, že by bylo možné zkonzumovat najednou větší množství. Požití malé porce čerstvých plodů je proto považováno za neškodné. Pro srovnání: obsah kyanovodíku ve sladkých jádrech meruněk se v průměru pohybuje okolo 2,4 mg na 100 g.
Vzhledem k svíravé chuti se plody zřídkakdy konzumují čerstvé, mnohem častější je konzumace zpracovaných plodů v podobě šťáv, marmelád, džemů, želé nebo sušených plodů. Na základě zpracování, které zahrnuje tepelný proces, je obsah (volného a vázaného) kyanovodíku nižší než v čerstvých plodech. Díky tomu je i pravidelná konzumace produktů z aronie vzhledem k obsahu kyanovodíku bez problémů.
Více informací naleznete na adrese: www.aid.de
Besseres Obst, 2010, č. 10–11, s. 17