Bezpečnost potravin

Zvýšený výskyt salmonely ve Velké Británii

Vydáno: 10. 12. 2009
Autor:

Ve Velké Británii hledají zdroj zvýšeného výskytu salmonely. Podezřelá jsou vejce ze Španělska. Rady poskytovatelům stravovacích služeb.

Úřad pro potraviny (FSA) a Úřad pro ochranu zdraví (HPA) ve Velké Británii vyšetřují příčinu zvýšeného výskytu určitého typu salmonely v Anglii a Walesu. Zvýšený výskyt Salmonella Enteritidis fagotyp (PT) 14b zaznamenal HPA v polovině srpna 2009 v rámci monitorování infekčních nemocí.
Zatímco v roce 2008 bylo hlášeno 137 případů výskytu tohoto typu salmonely, v roce 2009 to je již 443 případů. V Anglii a Walesu se v této souvislosti prověřuje 14 skupin případů, aby se zjistilo, zda existuje společný zdroj infekce. S těmito 14 skupinami je spojeno 144 případů výskytu S. Enteritidis (PT) 14b.
Jednotlivé skupiny se dávají do souvislosti s různými stravovacími zařízeními. Ačkoliv dosud není přesně znám původce infekce, existuje podezření na vejce původem ze Španělska. Britské úřady proto kontaktovaly španělské autority a vzájemně spolupracují na vyšetřování současné situace.
V této souvislosti FSA radí poskytovatelům stravovacích služeb a jiným potravinářským subjektům, jak zacházet s vejci, aby byla bezpečná, viz Bezpečné používání vajec ve veřejném stravování.