Bezpečnost potravin

Zvláštní zemědělský výbor Rady EU poprvé v Brně

Vydáno: 2. 6. 2009
Autor:

Tisková zpráva MZe ze dne 1.6.2009.

Historicky první zasedaní Zvláštního zemědělského výboru Rady EU v České republice se uskutečnilo v rotundě brněnského Výstaviště a bylo generálkou na zítřejší zasedání ministrů.

Zástupci evropské sedmadvacítky ve Zvláštním zemědělském výboru  zasedají pravidelně v pondělí v Bruselu s cílem připravit ministerská jednání, která se konají v Bruselu či Lucemburku každý měsíc.

Pro brněnské jednání výboru zvolilo české předsednictví důležité a aktuální téma "Budoucnost politiky kvality zemědělských výrobků a potravin". Jeho součástí je i debata o budoucnosti chráněných značení kvality. Pokud jde o ochranu našich tradičních produktů, jako např. České pivo, Mariánskolázeňské oplatky nebo Pohořelický kapr, patří Česká republika mezi státy, které přistoupily k EU v posledních letech, k těm nejúspěšnějším. Dlouhodobě se zasazuje o to, aby programy EU stále více podporovaly úsilí zemědělců a potravinářů při produkci prémiových produktů.

Dnešní jednání opět potvrdilo některé důležité zájmy v této oblasti, např. na poskytování věrohodných a úplných údajů spotřebitelům, lepší ochranu evropských výrobků proti plagiátům a potřebu zjednodušeni a zkrácení náročných administrativních procedur. Češi se na základě dnešního jednání pokusí ve zbývajících týdnech zkoordinovat společně stanovisko celé sedmadvacítky k návrhům, které v minulém týdnu předložila Evropská komise.

Zdroj: MZe