Bezpečnost potravin

Zpřísnění požadavků týkajících se mikrobiální kontaminace drůbeže v USA

Vydáno: 22. 6. 2010
Autor:

USDA stanovuje přísnější limity pro salmonelu a kampylobakter na jatečných tělech drůbeže a očekává snížení výskytu onemocnění z potravin.

Ministerstvo zemědělství USA (USDA) poprvé stanovuje limity pro kampylobacter, a pokud jde o salmonelu, jsou novelizovány požadavky z r. 1996 pro kuřata (snížení z 20 % na 7,5 % pozitivních nálezů) a novelizovány požadavky z r. 2005 pro krůty. Předpis by měl být hotov během července 2010. Národní rada pro drůbež (NCC) očekává, že  90 % zpracovatelů drůbeže bude splňovat požadavky na salmonelu do konce r. 2010 a 46 % zpracovatelů požadavky na kampylobakter.

USDA předpokládá, že v důsledku tohoto opatření dojde ke snížení onemocnění vyvolaného kampylobakterem o 39 000 případů ročně a u salmonely o 26 000 případů. Producenti však varují, že nelze očekávat tak velké snížení počtu salmonelóz, protože neexistuje přímá úměra mezi počtem kontaminovaných kusů drůbeže a počtem onemocnění. Předpis platí pro syrové drůbeží maso, ale tyto mikroorganismy se ničí tepelným ošetřením. Je tak na spotřebiteli, aby drůbež důkladně upekl a nepřipustil křížovou kontaminaci.

Úřad FSIS zpracoval třetí verzi pokynů pro drůbeží jatka, kde jsou zahrnuta doporučení pro kontrolu salmonely a kampylobakteru.


EU Food Law, 2010, č. 436, s. 21