Bezpečnost potravin

Žádat o peníze u EU bude snažší

Vydáno: 10. 8. 2007
Autor: pospisilova

Podání žádosti o evropské dotace má být jednodušší než v minulosti.

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek představil tzv. unifikovanou žádost, pomocí níž budou moci zájemci o peníze z fondů Evropské unie, podnikatelé i veřejná správa, přihlásit svůj projekt V souladu s úkoly rozpracovaného programového prohlášení vlády plánuje Ministerstvo pro místní rozvoj zavést unifikovanou žádost, která maximálně zjednoduší proces žádání o příspěvek z evropských fondů. Unifikovanou žádost bude možné použít u všech čtyřiadvaceti operačních programů. Systém má být spuštěn nejpozději 15. září.  

Formulář, který bude dostupný přes internetové stránky Ministerstva pro místní rozvoj, má být pro všechny operační programy stejný. Informace, které jsou specifické pro konkrétní program, pak budou zřetelně označeny. Pokud podnikatel nebo veřejná instituce odešle jednu žádost do kteréhokoli programu, aplikace ho automaticky zařadí do registru. Při další žádosti do jakéhokoli programu již nebude třeba formulář znovu vyplňovat.
Popis žádosti o evropské dotace [.doc, 1,3 MB] (zdroj: MMR)

Žadatel se také do dvou dnů dozví, zda je třeba, aby některé údaje upřesnil či doplnil. Administrátor ho rovněž upozorní, že poslal svůj projekt do špatného programu.

Mluví se o tom, že má ČR jednu z nejsložitějších cest k čerpání finančních prostředků z fondů EU, ale podle ekonoma České spořitelny Petra Zahradníka to tak úplně není. "To není pravda. Někdo říkal, že 24 operačních programů je nejvíc, ale podle přehledu Evropské komise jich mají například Španělé skoro 50, Němci více než 40… Náš počet je zhruba srovnatelný s Maďary a Portugalci. Přesto jde o velkou komplikaci," upozornil pro iHNed.cz Zahradník.

Podle Zahradníka se nikdo příliš nesnaží systém zjednodušit. "Informační či monitorovací systémy spolu zrovna dvakrát moc nekomunikují, neexistuje jeden monitorovací systém a každý operační program má v podstatě svoje zázemí. To je sice hezké, ale na druhou stranu moc nekomunikuje s tím zázemí jiných operačních programů. Podle mého názoru ale jen jeden formulář až tak úplně nebude," uvedl Zahradník.

Češi mohou v příštích letech ze strukturálních fondů EU čerpat celkem 26,7 miliardy eur, tedy asi 750 miliard Kč. Téměř 80 procent je vyčleněno na tematické operační programy, například na infrastrukturu, životní prostředí, podnikání a inovace či na výzkum a vývoj. Zbývajících 20 procent bude věnováno na regionální projekty a na přeshraniční a mezinárodní spolupráci