Bezpečnost potravin

Z trhu byla stažena balení sušených jablek z Číny

Vydáno: 29. 9. 2008
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 26.9.2008.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zastavili prodej jedné šarže sušených jablečných kroužků od společnosti K-Servis Praha a.s., protože v jednotlivých baleních se vyskytovaly plesnivé kusy a mrtví škůdci.

Surovinu v objemu tisíc kilogramů dovezla společnost K-Servis z Nizozemska, nicméně původně jablka pocházejí z Číny. V České republice si je firma nechala zabalit do spotřebitelských balení po 100 a 300 gramech, část těchto balení o celkové hmotnosti 283 kilogramů dále distribuovala na Slovensko, zbytek byl určen pro tuzemský trh.

Inspekce nařídila stažení těchto výrobků, ty by se proto již neměly vyskytovat v tržní síti. Velká část balení byla však již v době stahování rozprodána. Vzhledem k tomu, že balení mají dlouhou trvanlivost (Jablka kroužky, balení 300g, datum minimální trvanlivosti 14.12.09; Jablka kroužky, balení 100g, datum minimální trvanlivosti 17.01.10), je pravděpodobné, že je mají spotřebitelé stále doma. Potravinářská inspekce jim proto doporučuje obezřetnost při konzumaci této potraviny. Plíseň i škůdci jsou při bližším prozkoumaní viditelné pouhým okem.

Informace o případu byly vloženy do Systému včasného varování pro potraviny a krmiva EU.

Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI, 26.9.2008

Pozn: Více informací o plísních najdete v A–Z slovníku bezpečnosti potravin pod heslem “Plísně”.