Bezpečnost potravin

Webinář EFSA: Představení databáze hostitelských rostlin bakterií Xylella spp.

Vydáno: 25. 8. 2020
Autor: KM EFSA

Online, 25. září 2020, 13:30-14:30

Program

Xylella fastidiosa je bakteriální patogen rostlin šířený různými přenašeči, jež je spojen s vážnými onemocněními širokého spektra rostlin. Bakterie napadá zejména ovocné a okrasné rostliny a révu vinnou, přičemž působí velmi významné hospodářské škody. Jedná se v současnosti o nejzávažnější rostlinolékařský problém v Evropě. Patogen původně pochází z amerického kontinentu a v Evropě se poprvé objevil v roce 2013, kdy napadl olivové háje v jižní Itálii. Další výskyty bakterie byly následně zaznamenány ve Francii, Portugalsku a Španělsku.

Bakterie X. fastidiosa hostí celá řada rostlin, vč. mnoha zemědělských plodin a divoce rostoucích druhů. Evropská komise požádala EFSA o vytvoření a průběžnou aktualizaci databáze hostitelských druhů rostlin Xylella spp., včetně X. fastidiosa a X. taiwanensis. V roce 2018 EFSA představil komplexní databázi hostitelských druhů rostlin Xylella spp., která je dostupná v otevřeném úložišti Knowledge Junction na platformě Zenodo, a to ve formě interaktivních zpráv. V současné době databáze obsahuje 595 rostlin patřících do 275 rodů a 85 čeledí (343 rostlinných druhů, pokud vezmeme v úvahu pouze rostliny potvrzené dvěma detekčními metodami).

Cílem webináře, který je jedním z příspěvků EFSA k Mezinárodnímu dni zdraví rostlin, je vysvětlit strukturu a nástroje databáze.

Registrace je možná on-line až do 25. září 2020.

Zdroj: EFSA