Bezpečnost potravin

Webinář EFSA o hodnocení bezpečnosti bílkovin u GMO

Vydáno: 24. 11. 2023
Autor: KM EFSA

Panel EFSA pro geneticky modifikované organismy (GMO Panel) v současné době hodnotí bezpečnost (toxicitu a alergenicitu) nově exprimovaných proteinů podle specifických požadavků stanovených před více než deseti lety, které byly formulovány především pro hodnocení několika málo nově exprimovaných proteinů v daném GMO.

Vývoj v metodikách hodnocení bezpečnosti bílkovin zkušenosti získané v uplynulých deseti letech se musí odrazit v současných postupech a metodách. Proto panel GMO připraví vědecké stanovisko, které se bude zabývat současnými postupy, výzvami a budoucími možnostmi v oblasti bezpečnosti bílkovin v GMO.

V této souvislosti EFSA připravuje webinář, jehož cílem je objasnit mandát EFSA k vypracování vědeckého stanoviska k hodnocení bezpečnosti bílkovin, které vydá panel pro GMO na začátku roku 2025.

Webinář se bude konat 19. prosince 2023 v 15:00-16:00 hod.

On-line registrace k účasti je na webu EFSA možná do 18. 12. 2023.

Bude také příležitostí k představení otevřeného průzkumu, který bude zahájen s cílem shromáždit podněty k tomuto tématu od zúčastněných stran, jež budou použity pro vypracování vědeckého stanoviska. Průzkum bude otevřen do 18. února 2024, aby bylo možné získat co nejvíce odpovědí od zúčastněných stran.

Více informací o webináři a přístup k registraci najdete na internetových stránkách úřadu EFSA.

Zdroj: EFSA