Bezpečnost potravin

Výzva FDA ohledně tvrzení o zeleném čaji

Vydáno: 22. 11. 2010
Autor:

Podle FDA nepatří antioxidanty z čaje mezi nutričně významné složky, které mohou být ve spojení s termínem „obohaceno“. U zeleného čaje nelze použít zdravotní tvrzení, protože nelze popsat dávkování.

Společnosti Dr. Pepper Snapple Group Inc. (Plano, Texas) a Unilever Inc. (Englewood, N.Y.) dostaly v září 2010 od úřadu FDA varovné dopisy ohledně uvádění tvrzení týkajících se zeleného čaje na obalu výrobků a při propagaci na webu.

V prvním případě jsou problematickými tvrzení na nápoji Sparkling Green Tea Ginger Ale „obohaceno 200 mg antioxidantů ze zeleného čaje a vitaminu C“ a  informace „každé balení (540 ml) obsahuje 200 g antioxidantů z flavonoidů zeleného čaje a vitaminu C“. V tomto kontextu nelze použít termín „obohacený“, který je vyhrazen jen pro výživově významnější složky. Pro nutričně významné složky je stanovena doporučená hodnota RDI  (Reference Daily Intake), a o obohacení lze mluvit, pokud tato hodnota je zvýšena proti odpovídající referenční potravině alespoň o 10 % v dávce, která je obvykle konzumována, nebo je tato fortifikace v souladu s ustanovením o fortifikaci.

V druhém případě se jedná o Lipton Green Tea 100% Natural – Naturally Decaffeinated. Propagační materiál uvádí, že „čaj snižuje cholesterol“. Podle tohoto tvrzení by se muselo jednat o léčivo, jinak nelze uvádět, že snižuje cholesterol (tzn. působí léčebně nebo preventivně vůči chorobám). A vzhledem k tomu, že čaj užívají laici, kteří nejsou vzdělaní v medicíně, a nelze uvést návod, jak mají čaj užívat, není takové tvrzení přípustné.

Společnosti jsou vyzvána k odstranění tvrzení.

Food Bussiness News, 6, 2010, č. 15, s. 12