Bezpečnost potravin

Výsledky testů bio-okurek dovezených do ČR jsou negativní

Vydáno: 2. 6. 2011
Autor:

Vzorky z bio-okurek, odebrané u společnosti Country Life, neobsahovaly nebezpečný subtyp bakterie Escherichia coli.

Vzorky z bio-okurek, odebrané u společnosti Country Life, neobsahovaly nebezpečný subtyp bakterie Escherichia coli. Potvrdily to dnešní výsledky laboratorních rozborů. Německé úřady už včera večer stáhly dřívější oznámení, v němž označily bio-okurky dodané německým distributorem do společnosti Country Life za kontaminované nebezpečným subtypem bakterie E. coli.   (původní zdroj ZDE)

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) rozhodla 30. května 2011 o rozšíření mimořádných plošných kontrol čerstvé zeleniny po celém území České republiky. Vzorky jsou odebírány u všech druhů zeleniny, nikoliv pouze u bio-okurek.

Výsledkem kontrol bude celkový přehled o stavu kontaminace Escherichia coli O104 na potravinovém trhu České republiky. Odebírány jsou i vzorky zeleniny, která pochází z jiných než rizikových států (Španělsko, Německo, Nizozemí, Dánsko), například Rumunska, Bulharska, ale i z České republiky.

Potravinářská inspekce tedy na základě nových výsledků vlastního šetření a zpráv německé strany vrátí četnost kontrol čerstvé zeleniny na původní úroveň.

Zdroj: MZe (eAgri.cz/ bezpecnostpotravin)