Bezpečnost potravin

Vliv kofeinu na vnímání bolesti

Vydáno: 18. 5. 2009
Autor:

Malé množství kávy před tréninkem může podle amerického výzkumu potlačit pocit bolesti, a tím přispět k intenzivnější fyzické aktivitě.

Prof. Robert Motl z University of Illionis, který byl závodním cyklistou, studoval 7 let vliv příjmu kofeinu na fyzickou výkonnost. Původně byl výzkum zaměřen na souvislost mezi příjmem kofeinu, reflexy zad a fyzickou aktivitou. Dospěl k závěru, že kofein působí na část mozku a páteře, které vyvolávají vnímání bolesti tím, že blokuje adenosin (adenosin neuromodulatory system). Při studii s 25 mladými cyklisty byla použita dávka 5 mg kofeinu/kg tělesné hmotnosti (odpovídá 2 až 3 šálkům kávy) nebo placebo. Překvapivé bylo, že snížení pocitu bolesti vyvolané cvičením se po příjmu kofeinu sníží jak u obvyklých konzumentů kávy (přijímající 400 mg kofeinu denně = 3 až 4 šálky), tak i u osob, které kávu nepijí. Od té doby již řada studií podpořila tuto teorii. Vnímání bolesti a působení kofeinu je však značně individuální.
Praktickým důsledkem této skutečnosti může být, že se průměrně zdatné osoby věnují intenzivněji fyzické aktivitě pro zdraví, když před tréninkem zkonzumují určité množství kofeinu.
Coffee and Cocoa Int., 36, 2009, č. 2, s. 5

Další informace:
Science Daily : Caffeine Reduces Pain During Exercise: