Bezpečnost potravin

Vláda schválila návrh na dotované ovoce a zeleninu do škol

Vydáno: 21. 12. 2009
Autor:

Tisková zpráva MZe ze dne 21.12.2009.

Projekt, který je veřejnosti známý jako „ovoce do škol“, schválila na svém pondělním jednání vláda. Žáci prvních až pátých ročníků tuzemských škol tak mohou od příštího kalendářního roku dostávat zdarma ovoce a zeleninu.

Hlavním zdrojem k financování programu je rozpočet Evropské unie, z něhož má na ovoce do škol jít 53 z celkových téměř 73 milionů korun. Zbývajících necelých 20 milionů zaplatí ze svého rozpočtu stát. Opatření, které již v roce 2006 navrhla EU, má vést ke snížení dětské obezity.

Kromě čerstvého ovoce a zeleniny dostanou školáci od státem schválených dodavatelů zdarma také balené ovocné a zeleninové šťávy bez chemických přísad,“ uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta s tím, že do prvních až pátých tříd základních škol v Česku chodí více než 450.000 dětí.

Projekt se vztahuje na žáky základních škol, které se do projektu přihlásí prostřednictvím žadatele schváleného Státním zemědělským intervenčním fondem.  Není pravděpodobné, že se přihlásí všechny školy, projektu Školního mléka, který byl v letošním roce po roční pauze obnoven, se účastní přibližně polovina základních škol.

Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe