Bezpečnost potravin

Veterináři dobře chrání EU

Vydáno: 20. 10. 2010
Autor: berankova1

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 19.10. 2010.

Veterináři dobře chrání EU
Ano, je tomu tak. Potvrzují to inspektoři z Bruselu. Přesvědčili se o tom ve dnech 8. až 10. září, kdy v ČR proběhla kontrolní návštěva odborníků z Evropské komise, konkrétně z Potravinového a veterinárního úřadu ředitelství DG SANCO (Direction Générale Santé et protection des Consommateurs), zaměřená na posouzení veterinárních dovozních kontrol ze třetích zemí.

Komisaři podrobně prověřili nejenom systém kontrol dovozu a tranzitu, jak je prováděn na naší jediné pohraniční veterinární stanici letiště Praha-Ruzyně, ale hodnotili také úroveň spolupráce mezi Státní veterinární správou ČR, pohraniční veterinární stanicí, Generálním ředitelstvím cel, celním úřadem Praha-Ruzyně a jednotlivými obchodními společnostmi.

Závěry z této mise, které jsme nyní obdrželi, jsou velice pozitivní. Systém dozoru je funkční a splňuje všechny podmínky pro chránění území EU zejména před zavlečením nebezpečných nákaz. Inspektoři ve zprávě konstatují, že nezjistili žádné závady v systému řízení či jiné nedostatky, které by poukazovaly na ohrožení území Evropské unie.

Pohraniční veterinární stanice na letišti v Praze Ruzyni je jediné naše vstupní místo na území EU, přes které uvolňujeme veterinární zásilky obchodní povahy. To znamená, že přes ně jsou odbavována živá zvířata, popřípadě jiné zásilky veterinárního zboží, zejména ty, které je třeba přepravit „čerstvé“. Možnost využívat služeb této pohraniční veterinární stanice, jediné v ČR, oceňují obchodníci i soukromé osoby, neboť obdobné možnosti jsou stovky kilometrů za hranicemi ČR a pro odbavování jsou zde nejmodernější podmínky a zařízení.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.