Bezpečnost potravin

Tyčinky Emarko byly staženy z trhu

Vydáno: 13. 1. 2009
Autor:

Tisková zpráva společnosti Vitana, a.s. ze dne 12.1.2009.

Ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí byly staženy z trhu z Polska dovážené slané tyčinky značky Emarko 100 g (datum spotř. 17.5. a 18.5. 2009). Jejich distribuci na tuzemském trhu zajišťuje společnost Vitana.
 
Důvodem stažení bylo překročení limitu obsahu melaminu v potravinářském výrobku, který Komise Evropského společenství (2008/798/ES) stanovila ve výši 2,5 mg v jednom kilogramu produktu. Vybrané vzorky tyčinek Emarko ze zmíněných výrobních šarží obsahovaly od 5,12 do 5,72 mg melaminu v jednom kilogramu.
 
O případné zdravotní závadnosti zjištěného množství melaminu vypovídá fakt, že Evropskou komisí (EFSA) povoleného denního limitu 0,5 mg/kg by 70 kilogramů vážící člověk dosáhl při denní konzumaci 6,3 kilogramů těchto tyčinek.
 
Spotřebitelům, kteří slané tyčinky Emarko 100 g s výše uvedenými daty spotřeby dosud nespotřebovali, se doporučuje, aby tyto výrobky vrátili v místě jejich nákupu.
 
„Ačkoliv slané tyčinky Emarko Vitana nevyrábí, ale pouze distribuuje na český trh, je pro nás velmi nepříjemné jakékoliv spojení s výskytem melaminu. Ten se samozřejmě nepoužívá při výrobě žádného výrobku značky Vitana. Věříme, že spotřebitelé naši roli v této kauze pochopí a ocení náš aktivní přístup při co nejrychlejším stažení problémových šarží ještě předtím, než jsme dostali oficiální výsledky testovaných vzorků. Kvalita a bezpečnost vyráběných potravin je pro Vitanu zásadní dlouhodobou prioritou při jejím podnikání,“ řekl Milan Linka, tiskový mluvčí společnosti Vitana, a.s..
 
Zdroj: SZPI