Bezpečnost potravin

Tvrzení o spalování energie nápojem Enviga

Vydáno: 10. 3. 2007
Autor: pospisilova

Nápoj na bázi zeleného čaje od Nestlé údajně spaluje více energie než dodává. Výsledky provedené studie jsou zpochybňovány.

Enviga – sycený nápoj na bázi zeleného čaje od firmy Nestlé (uváděn na trh společnostmi Coca – Cola a Nestlé) je nabízen v řadě ledových čajů Nestea ve třech příchutích: zelený čaj, broskve a bobuloviny. Je označován jako energetický nápoj podporující zdravý životní styl. Podle údajů společnosti Coca-Cola, Enviga spaluje 50 až 100 kcal, pokud se konzumují tři plechovky o obsahu 330 ml (12-oz). Tento efekt je způsoben vysokým obsahem epigalokatechingalátu (EGCG) a kofeinu. EGCG je jeden z nejúčinnějších přírodních antioxidantů, jehož podíl v nápoji Enviga je 90 mg/plechovku, což je pětinásobek proti obvyklým nápojům. Obsah vápníku v jedné plechovce pokrývá 20 % denní potřeby.
Charakteristika nápoje Enviga:
   EGCG: 26,46 mg/100 g
   vápník: 200 mg/ 330 ml
   kofein: 28,6 mg/100 g
   energie: 5 kcal/330 ml
Vědecké středisko pro veřejnost (Centre of Science in the Public interrest) v USA kritizovalo studii, na jejímž základě jsou tvrzení uváděna, protože se jí zúčastnilo jen 31 osob, protože trvala jen 3 dny a byla řízena společností Nestlé. Během průzkumu pilo 31 osob 3 plechovky nápoje Enviga denně a konzumovalo přitom energeticky regulovanou stravu. Třetí den byla měřena spotřeba energie. Většina účastníků spálila více energie než přijala, ale Coca Cola neodhalila, že metabolismus všech nefunguje stejně, a že každý pátý by po pravidelném pití nápoje mohl tloustnout, a že by nápoj mohl mít vedlejší negativní důsledky. Pro spolehlivější výsledky by bylo třeba provést dlouhodobější studii. Navíc odborníci přes obezitu upozorňují, že jedna věc je zrychlený metabolismus, jiná věc je snižování hmotnosti nebo prevence před jejím znovunabytím.