Bezpečnost potravin

Tlaky proti růstovým hormonům v mléce v USA

Vydáno: 28. 2. 2008
Autor:

Dairy Farmers of America v Ohio požaduje produkci bez hormonů. Některé státy USA uvažují o povinném označování rBST na mléce a mléčných výrobcích.

Farmáři ve státě Ohio jsou družstevní společností Dairy Farmers of America (DFA) tlačeni k tomu, aby přestali používat syntetické hormony pro zvyšování produkce mléka, jinak DFA přestane mléko odebírat. Rekombinantní bovinní somatotropin (rBST) byl na podporu produkce mléka schválen v USA v r. 1993. V Kanadě ani v Evropě není povolen. Spotřebitelé se z obav o zdraví zaměřují na mléko bez hormonů (tj. v USA „organic“). Farmáři oponují, že k produkci stejného množství mléka by potřebovali mnohem více krav, a s tím by souviselo i více problémů týkajících se životního prostředí. Menší farmáři však produkci bez hormonů vítají.
V některých amerických státech jako New Jersey a Pensylvánie se uvažuje o stanovení povinného označování aplikace rBST při produkci mléka. Pensylvánské ministerstvo zemědělství odložilo rozhodnutí a očekávají se ostré souboje.
Dairy Ind. Int., 73, 2008, č. 2, s. 11