Bezpečnost potravin

Tisková zpráva SZPI 16. 7. 2007

Vydáno: 17. 7. 2007
Autor: pospisilova

SZPI zakázala prodej osmi kilogramů vepřového v Delvitě v Brně na JihlavskéZpráva tiskového mluvčího Mgr. I. Klemeše

Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Květná 15, 603 00 Brno
tel.: +420 542 426 633, fax: +420 542 426 645, e-mail: ivo.klemes@szpi.gov.cz, www.szpi.gov.cz

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej a současně nařídila zničení více než osmi kilogramů vepřového masa v Delvitě v Jihlavské ulici v Brně. Jedná se o jeden ze závěrů kontroly, kterou inspektoři uskutečnili v pátek 13. července v podvečer.
Důvodem byla skutečnost, že v zázemí prodejny bylo uloženo v chladícím boxu maso nevhodné pro lidskou spotřebu. Jednalo se o směs kousků syrového vepřového masa (vepřové plecko, krkovička a kotleta), které mělo být určeno pro tepelné opracování přímo v provozovně jako směs masa na gril. Plátky masa vykazující známky hniloby byly namíchány s masem bez zjevných vad   a směs byla okořeněná směsí koření. 
Podle tvrzení vedoucí provozu bylo maso určeno pro odvezení do kafilérie. Maso však nebylo takto označeno. 
Závěry kontroly postoupila SZPI k dořešení Státní veterinární správě. 
SZPI zkontrolovala v uplynulých šesti dnech mimo jiné také další prodejny Delvity a Billy. V jedné z Delvit v Liberci nezjistili inspektoři žádné nedostatky v souvislosti s prodejem masa a masných výrobků. Stejně tak v marketech tohoto řetězce ve Zlíně, v Blansku, v Brně na Sedláčkově ulici, v Otrokovicích, v Jihlavě, v Jablonci, v Mostu, v Litvínově a v Bille v Brně na Křídlovické ulici. 

V Plzni v Bille v Sousedské ulici nařídili seřídit mrazící zařízení, aby v něm byly uchovávány potraviny při odpovídajících teplotách. V Delvitě v Praze na Bělehradské ulici uložili stáhnout z oběhu čtrnáct cukrářských výrobků, neboť byly v prodeji s prošlým datem použitelnosti

 

 

Zpracoval: Mgr. Ivo Klemeš, tiskový mluvčí SZPI