Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní zemědělské a potravinářské inspekce 21.9. 2007

Vydáno: 21. 9. 2007
Autor: pospisilova

Prodejce na stánku v Říčanech nabízel burčák „křtěný“ vodou. Zpráva tiskového mluvčího Mgr. I. Klemeše

Státní zemědělská a potravinářská inspekce,Květná 15,603 00 Brno

tel.: +420 542 426 633, fax: +420 542 426 645, e-mail: ivo.klemes@szpi.gov.cz, www.szpi.gov.cz

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) také letos odebírá v nejrůznějších částech ČR vzorky burčáku, které pak analyzuje ve své brněnské laboratoři.

Dosud jsou známé výsledky analýz jedenácti odebraných vzorků, z nichž jeden nevyhověl požadavkům stanoveným právními předpisy na tento nápoj, protože obsahoval přidanou vodu. Stejně jako u vína, není možné ani burčák tzv. zmnožovat exogenní vodou. Burčák obsahoval minimálně 41 procent exogenní vody. . Inspektoři vzorek  odebrali v Říčanech ve Středočeském kraji na stánku, jehož majitelem je Richard Tóth z Hodonic na jižní Moravě. Podle protokolárního sdělení prodejce byla dodavatelem tohoto nápoje společnost  Lukamel s.r.o. ze Zbýšova u Brna. S prodejcem zahájí SZPI správní řízení.

SZPI bude v kontrolách pokračovat během celého období, kdy je možné burčák prodávat, tedy až do 30. listopadu. K analýzám používá své vlastní zařízení, které pracuje na principu nukleární magnetické rezonance a izotopové analýzy.

Tabulka: Výsledky kontroly burčáku (2007)  Zde
Pozn.: SZPI odebírala vzorky u prodejců (kontrolovaná osoba), proto nelze údaje o zjištěném množství přidané vody vztahovat k výrobcům, resp. dodavatelům burčáku. Údaj o výrobci, resp. dodavateli je pouze doplňující