Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní zemědělské a potravinářské inspekce 16. 1. 2007

Vydáno: 17. 1. 2007
Autor: pospisilova

Potravinářská inspekce nařídila stáhnout preparát na podporu sexuální výkonosti Zpráva tiskového mluvčího Mgr. I. Klemeše

Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Květná 15, 603 00 Brno, tel. tiskový mluvčí: +420 542 426 633; fax:542 426 645; e-mail: ivo.klemes@szpi.gov.cz
 
Stažení z trhu potravinového doplňku s názvem Libidfit Originál s dobou trvanlivosti do dubna 2007 (údaje o šarži nemá) musí okamžitě zajistit olomoucká společnost Big DREAM. Rozhodla o tom Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
 
Big Dream dovezla tento prostředek do České republiky s tím, že má sloužit ke zlepšení potence. Podle laboratorních rozborů provedených v laboratoři SZPI však obsahuje tento doplněk stravy vysoký obsah acetildenafilu, který může mít vzhledem ke svému charakteru negativní vliv na zdraví.
 
Olomoucká firma dodala zhruba tři tisíce balení Libidfitu s dobou trvanlivosti do dubna 2007 třem společnostem v Olomouci a ve Frýdku-Místku, které toto zboží nabízely lékárnám i dalším odběratelům, mimo jiné i sexshopům a prostřednictvím internetu.
 
V polovině minulého roku rozhodla inspekce o stažení z trhu obdobného potravinového doplňku, který měl název SENSIMAXX Originál. Do České republiky ho dovezla společnost SENSIMAXX Praha. Preparát obsahoval také acetildenafil a byl distribuován především prostřednictvím sexshopů.
 
Právě acetildenafil se řadí k tzv. analogům sildenafilu, avšak na rozdíl od této mateřské látky a obdobných přípravků (které jsou na lékařský předpis) neprošel acetildenafil klinickými zkouškami a není registrován jako povolené léčivo. Vzhledem k jeho charakteru lze předpokládat, že by mohl mít negativní vliv na zdraví zejména kardiaků.
 
 
Mgr. Ivo Klemeš, mluvčí SZPI
 
 
Více informací: www.szpi.gov.cz