Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 8. 1. 2007

Vydáno: 8. 1. 2007
Autor: pospisilova

V černé sanitce nevozí šílence ... Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
   
Na zanesení do městských pověstí by mohla aspirovat i některá varování související s veterinární oblastí, naštěstí dnes již většinou pozbyla aktuálnosti.
 
Když se v naší republice v roce 2001 objevily první případy nemoci šílených krav a byly utraceny první skupiny vrstevnic, nejméně tři roky se v médiích neúnavně objevovaly katastrofické úvahy, že EU usiluje o likvidaci našich chovů skotu. Hovořilo se o „vybíjení stád“, které by mohlo v konkurenčním boji v Evropě podstatně znevýhodnit naše chovatele. Hovořilo se o zlomyslných evropských úřednících tvořících veterinární legislativu, což by mohlo údajně nahrávat nadnárodním zájmům.
 
Skutečnost je však taková, že za šest let vyšetřování na BSE bylo u nás zjištěno 26 případů nemoci BSE a v souvislosti s tím byly z diagnostických důvodů utraceny necelé čtyři tisícovky kusů skotu. Ne, že by to bylo pro chovatele příjemné, ale s ohledem na počty skotu v ČR, které převyšují milion kusů, jsou necelé čtyři tisíce zanedbatelným množstvím.
 
Dnes si již naštěstí snad všichni uvědomili, že tyto veterinární preventivní kroky jsou přijímány pro bezpečnost spotřebitelů, a především zákazníků řeznictví.
 
S ohledem na to, že v loňském roce bylo zjištěno již podstatně méně případů BSE než v předchozích letech, tedy jen tři případy proti osmi, popřípadě sedmi případům v předchozích letech, se zdá, že i úvahy o nadměrném „vybíjení“ ztratily na atraktivitě.
 
Konečně i loňské přehnané obavy z onemocnění lidí ptačí chřipkou jsou nyní vnímány s jasnějším rozumem.
 
Je jasné, že jisté problémy existovaly a existovat budou i nadále, proto je zde státní veterinární dozor, který dokládá svou oprávněnost a funkčnost přijímanými opatřeními i publikovanými zjištěními.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.