Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 31. 5. 2007

Vydáno: 31. 5. 2007
Autor: pospisilova

Mláďata si rozumějíZpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
 
Jak je dojemné spatřit lidské mládě s koťátkem nebo štěňátkem. Této představě podlehnou mnozí rodiče a pořídí dítěti živou „hračku“. Je však nutné si uvědomit, že živý tvor hračka určitě není, a to ani pokud jde o zmíněné kotě, štěně, ptáčka, rybky nebo křečka.
 
Odborníci tvrdí, že zvíře v rodině může hrát významnou kladnou roli. A to v tom smyslu, že když je dítě dobře vedeno, posiluje se v něm pocit zodpovědnosti a i určité důležitosti. Není už v rodině tím posledním článkem. Ovšem nezapomenout na to, že na dítě nelze naložit veškerou starost o zvířátko. Vždy musí s pořízením zvířete do rodiny souhlasit všichni její členové. To by mělo být základní podmínkou pro rozhodnutí, zda ano.
 
A pak samozřejmě o chovu zvířat něco vědět. Není problém sehnat dostatek odborné literatury.
 
V neposlední řadě je absolutně nutné si uvědomit, že chov zvířat i něco stojí! Je třeba počítat s nezanedbatelnými částkami na krmení, na různé pomůcky, hračky, ale i na v případě „masožravců“ očkování proti vzteklině, které je povinné pro psy a pro kočky a fretky tehdy, když se s nimi jede za hranice. A to nemluvě o nákladech na různá veterinární ošetření.
 
Obdiv a láska ke zvířatům, která je většině dětem vlastní, je hezká věc, chce to ale zvážit všechny podmínky a okolnosti, zda po pořízení bude nejen dítě, ale i ono zvířátko šťastno. Láska ke zvířatům se může projevit i tím, že si je člověk nepořídí.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.