Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 30. 8. 2007

Vydáno: 30. 8. 2007
Autor: pospisilova

Nesvrbí vašeho miláčka uši?  Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna 

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Nedrbe si po návratu z prázdnin pejsek nebo kočka úporně ouška? Pakliže ano, je to signál k pohledu dovnitř boltce. Jsou-li záhyby i zvukovod „špinavé“, může pomoci vytřít je vatovými tampony, které se prodávají pro lidskou potřebu jako „kosmetické tyčinky“. Před použitím zvlhčit dětským olejíčkem anebo jedlým olivovým olejem.

 

Při silnějším znečištění lze určitě doporučit návštěvu veterinárního lékaře. Může jít totiž i o svrab, který způsobuje roztoč zákožka svrabová, která se může přenést i na člověka. Je to sice u člověka onemocnění již téměř zapomenuté, ale čas od času se objeví a léčení je nepříjemné a chvíli trvá.

 

Dále je pak při návratu do městského bytu vhodné chlupatého přítele prohlédnout, zda nemá v kožichu nějakého ektoparazita, tj. vnějšího parazita, například blechy, či klíšťáky. Nutným opatřením je použít nějakého veterinárního přípravku určeného k jejich hubení. Pokud jde o endoparazity, tj. vnitřní parazity, kteří pochopitelně nejsou vidět, je vhodné psa i kočku odčervit.

 

Samozřejmě nejlepší je prevence. Ošetřit hmyz odpuzujícími přípravky zvířata již před odjezdem do přírody. Pokud jde o odčervování, je dobré odčervovat zvířata pravidelně.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.