Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 3. 1. 2007

Vydáno: 3. 1. 2007
Autor: pospisilova

Sterilní prostředí není cílem - nežijeme v laboratoři Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
  
Údajné aféry okolo listerií či jakýchkoli potenciálně závadných potravin znamenají minimálně dvě varování:
 
Za prvé pro „spotřebitele“: Přehnaně se nebojme baktérií!
A za druhé pro „zpracovatele“: Dodržujte veterinární a hygienické předpisy!
 
Je jasné, že okolní prostředí, tj. prostředí, ve kterém člověk žije, je plné všech možných bakterií a právě díky tomu, že prostředí, ve kterém člověk žije, není sterilní, dokáže zdravý lidský organismus atakům bakterií, popřípadě virů, úspěšně vzdorovat.
 
Úkolem státního veterinárního dozoru a i ostatních dozorových orgánů je případná rizika omezit na takovou míru, aby lidské zdraví nebylo bezprostředně ohrožováno. Proto jsou také veterinární legislativou stanoveny v potravinách živočišného původu limity obsahu kontaminujících baktérií. Za zdravotní nezávadnost potravin dle legislativy ručí výrobce.
 
Pokud jde o v poslední době medializované bakterie Listeria monocytogenes, je třeba si uvědomit, že aby nedošlo k jejich nežádoucímu pomnožení, musejí být dodržované předepsané podmínky skladování a úpravy potravin. V potravinách určených jako výživa pro kojence a pro zvláštní léčebné účely nesmějí být listerie vůbec.
 
Je třeba si uvědomit, že zjištění, která byla v posledních týdnech učiněna, upozornila na nutnost dodržovat zásady hygieny a dodržovat zásady správného uchovávání potravin a popřípadě i na to, že je na místě uvažovat o krocích, které by znamenaly zlepšení.
 
Kdyby došlo k tomu, že by veškerá produkce potravin byla prakticky bez jakýchkoli bakterií a žili-li bychom ve sterilním prostředí, tak by se lidská populace vystavovala reálnému riziku onemocnění jakoukoli banální rýmou či chřipkou s velmi prudkým a dost nebezpečným průběhem. Těžko tedy lze usilovat o absolutní sterilitu. Nežijeme v laboratoři!
 
Nicméně je samozřejmé, že orgány státního veterinárního dozoru i nadále sledují, jak zpracovatelé ustanovení veterinární legislativy dodržují. Akce zacílená na listerie, která započala 18. 12. 2006 pokračuje i nadále.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.