Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 23. 5. 2007

Vydáno: 23. 5. 2007
Autor: pospisilova

Neplašte bezbrannéZpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
 
V jarních a letních měsících je na místě se v přírodě chovat velmi ohleduplně. Touto dobou je zde velké množství mláďat volně žijících živočichů. Je tedy vhodné v tomto období v přírodě omezit hlučnější aktivity a snažit se zklidnit i mladší rodinné příslušníky. Jen v klidu a tichosti lze zažít při pozorování živočichů řadu neopakovatelných chvil.
 
Zejména majitelé psů, kteří si často stěžují na kruté myslivce, že střílejí jejich zvířecí miláčky, by si měli uvědomit, že právě v období, kdy se většina zvěře rozmnožuje a odchovává mláďata může volně pobíhající pes minimálně vyrušit hnízdící nebo kojící samici, rozehnat hejno mláďat, některé poranit nebo usmrtit. Ale to se týká třeba i doma chované fretky. Stejně však může škodit i jezdec na koni, nebo bicyklista, který se bezohledně pohybuje mimo cesty či stezky, nemluvě o motocyklistech, motorových tříkolkách a terénních autech.
 
Obdobně, ale možná ještě ve větším rozsahu, plaší, popřípadě znejsťují volně žijící zvěř i různé velmi hlučné sportovní nebo společenské akce pořádané ve volné přírodě. Zde je třeba si uvědomit, že takovéto akce přírodu ruší nejen samy o sobě, ale i nahromaděním motorových vozidel a celou řadou průvodních negativních vlivů na prostředí. Pořadatelé by měli respektovat, že nadměrné působení stresových vlivů, které působí zvířatům utrpení, považuje zákon za týrání a proto by měli vhodně volit termín i místo konání takových akcí.
 
Citlivý vztah k přírodě a zachování příznivého životního prostředí pro nás i další generace nepodpoří hojná silná slova, ona stačí maličkost, upřímná snaha pochopit přírodní zákony. A právě doba počínajícího léta je dobou, kdy je vhodné si to uvědomit.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.