Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 23. 11. 2007

Vydáno: 23. 11. 2007
Autor: pospisilova

…a tiplíci zmrzli.  Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

Asi se nenajde takový člověk, který by litoval zmrzlých tiplíků, zejména pokud by šlo o chovatele skotu či ovcí. Poslední případ katarální horečky ovcí, neboli „bluetongue“, byl hlášen z Německa před měsícem. Od té doby, zřejmě díky poklesu teplot k bodu mrazu, které jsou trvalejšího charakteru, již tiplíci, savý hmyz, který šíří zmíněnou nemoc dobytka, nevyvíjí aktivitu.

Samozřejmě s koncem roku problémy s katarální horečkou neskončí. Například je již znám termín plánované konference v Bruselu, která se bude týkat katarální horečky ovcí. Dne 16. 1. 2008 se budou problematice bránění se této nemoci věnovat odborníci ze všech členských zemí EU. Zásadní budou přípravy k možné vakcinaci. Zde pak bude nutné určit podmínky pro chovy, které budou vakcinovány, a které nikoli a důvody pro vakcinaci; jde o problematiku opravdu s mnoha aspekty.
Z tohoto pohledu je dobře, že naší republiky se toto onemocnění skotu a ovcí přímo dosud nedotklo, nicméně je možné, že s případnou vakcinací by bylo možné počítat zejména v západních oblastech republiky, které se kvůli výskytu katarální horečky ovcí v Německu octly v pásmech.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.