Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 17. 12. 2007

Vydáno: 17. 12. 2007
Autor: pospisilova

Tiplíci „útočili“ zase na německé straně.  Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
Zdá se, že pomyslná frontová linie probíhá na našich západních hranicích. Ztráty jsou zatím zaznamenávány na straně SRN. Objevil se další případ katarální horečky blízko hranic s naší republikou a kvůli tomu se pásma ochrany opět posunula hlouběji na naše území.
 
Pro chovatele skotu v pásmech ochrany v souvislosti s katarální horečkou ovcí, neboli bluetongue, se nic nemění. Přemísťování zvířat je možné se souhlasem příslušné krajské veterinární správy, mimo pásmo ochrany je zákaz, pouze na základě výjimek, kterou mohou veterinární správy udělit. Zásadním požadavkem pro přesuny mimo ochranné pásmo jsou chráněnost zvířat insekticidním prostředkem po 28 dnech a vyšetření krve. Pokud se nic zásadního v dohledné době nezmění, budou současná opatření platit 2 – 3 roky.
 
Jak je ze současné situace patrné, letos nedojde k vyhlášení období bez aktivity tiplíků. Státní veterinární správa hodlá sledovat výskyt tiplíků i ve stájích, aby bylo možné o aktivitě tohoto hmyzu vědět více.
 
Monitoring katarální horečky ovcí probíhá následovně – v hospodářstvích (musejí být vedeny záznamy u chovatele), laboratorní vyšetřování krve zvířat na celém území ČR, v pomyslných čtvercích (tj. 45 x 45 km) po 150 zvířatech v ochranném pásmu měsíčně.
 
Zdá se, že jediným zásadním krokem, který by měl znamenat konec katarální horečky ovcí by mohla být připravovaná vakcinace. A ta je na spadnutí. V Bruselu bude 16. 1. 2008 konference, kde se budou řešit její technické podmínky. Zatím nebyla žádná vakcína registrována. Počítá se, že by se vakcinovat mohlo začít od 3. čtvrtletí 2008. Nařízenou vakcinaci bude hradit stát (z prostředků EU).
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.