Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 15. 10. 2007

Vydáno: 15. 10. 2007
Autor: pospisilova

Začíná podzimní vakcinace lišek.  Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
 
Hned zpočátku je třeba uvést, že návnady, které jsou letecky v severních a východních okresech ČR letecky kladeny za účelem orální vakcinace lišek by za normálních okolností neměly nikoho ohrozit. Samozřejmě lze těžko předpokládat, že by je pozřel člověk. Kdyby kapsli, kterou návnada s virem obsahuje snědl pes, neohrozí jej to na životě.
 
Každopádně lze doporučit, aby tyto návnady s vakcínou nikdo nesbíral a nemanipuloval s nimi, jsou určené výhradně pro účely vakcinace lišek.
 
Česká republika je uznána od roku 2004 za zemi prostou této nebezpečné nákazy. Poslední výskyt vztekliny byl u nás zaznamenán naposledy u tří lišek v roce 2002. Přesto se orální vakcinace lišek ještě provádí, nikoli již na celém území republiky, ale pouze v okresech u hranic s Polskem a Slovenskem, kde byl výskyt vztekliny zaznamenán v uplynulých letech.
 
Vakcinace se provádí v jarním a podzimním termínu a v nejbližších letech se s ní počítá prakticky do doby, dokud nebudou sousední země uznány za země vztekliny prosté.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz