Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 13. 6. 2007

Vydáno: 13. 6. 2007
Autor: pospisilova

Žízeň zabíjí?Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

  

Žízeň zabíjí?

Je to nepřesný titulek, zabíjí dehydratace neboli nedostatek tekutin a žízeň je průvodním jevem počínajícího nedostatku pití.

 

Zdá se, že suché a horké dny nás budou provázet, snad s určitými přestávkami, po celé léto. A právě nyní se mohou jak lidé, tak chovatelé zájmových i hospodářských zvířat přesvědčit o prospěšnosti stínu, o nutnosti dostatku zdravotně nezávadné vody k pití i prospěšnosti mírného vánku.

 

Možná je to zbytečné, ale připomínáme, že je v horkých dnech třeba na napájení zvířat dbát mnohem více než když je tak jaksi „normálně“. Každý domácí pes i kočka i kanárek potřebují mít stále dostatek čerstvé vody. Hospodáři, kteří chovají dobytek venku, dobře vědí, že musejí zajistit odpovídající napájení dobytka. Napajedla musejí též kontrolovat, i jejich okolí. A ve stájích i halách, kde jsou chována zvířata, sledovat teplotu, aby nemohlo dojít k přehřátí a následnému úhynu.

 

V horkých dnech je na místě, pokud možno, omezit přepravu zvířat. S domácími zvířaty jezdit raději za ranního či večerního chládku a při přepravě koní i ostatních hospodářských zvířat myslet na napájení. Koně musejí být během cesty napájeni a třeba prasata při cestě nad 8 hodin musejí mít stálý přístup k vodě.

 

Pohodu chovaných zvířat též kontrolují inspektoři krajských veterinárních správ a soustřeďují se i na kontrolu, jak je dbáno o zajištění napájení.

 

Není to jednoduché v těchto dnech se starat o zvířata. Ale není to poprvé, že jsou horka, a vypadá to, že ani naposledy.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.