Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 12. 9. 2007

Vydáno: 12. 9. 2007
Autor: pospisilova

BSE ubývá.  Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

Ano, je tomu tak. Zatímco předloni bylo v naší republice zjištěno nejvíce případů BSE za dobu, kdy se na nemoc šílených krav porážený skot vyšetřuje, tedy osm případů, loni došlo k obratu, pouze tři případy. Letos zatím jeden.

 

Sedmadvacátý případ BSE byl diagnostikován 11. 9. u více než jedenáctileté krávy ze ZD Zálší Slatina (Pardubický kraj), která byla nutně poražena. Potvrzuje to teorii, že ještě před rokem 2000 bylo možné se na trhu setkat s nějakým způsobem kontaminovaným krmením pro dobytek.

 

Stejný trend jako v ČR je možné vysledovat i v ostatních členských zemích, kde v uplynulých letech taktéž došlo k obratu a výskyty BSE v chovech skotu jsou stále nižší.

 

Je třeba při této příležitosti podotknout, že pocit bezpečí dává zákazníkům řeznictví ani ne tak to, že se skot nad 30 měsíců vyšetřuje, jako to, že všechny potenciálně rizikové tkáně se u všech věkových kategorií jatečných zvířat odstraňují a likvidují se v asanačních podnicích. Jde o hlavy s mozky, očima, uzlinami, o míchu a o část střeva.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.