Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 11. 7. 2007

Vydáno: 11. 7. 2007
Autor: pospisilova

V rámci  monitoringu zjištěna ptačí chřipka v ochranném pásmuZpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

V ochranném pásmu okolo druhého ohniska výskytu aviární influenzy okolo obce Nořín byla zjištěna tato nákaza ve dvou farmách. Nákazu jsme zjistili v rámci pravidelného sledování všech farem v okolí ohniska.

 

Jde v obou případech o rozmnožovací chov drůbeže (nosnice) pro produkci násadových vajec, ve  farmě Choceň je 54 000 kusů drůbeže a v farmě Netřeby – České Heřmanice celkem 17 000. I v tomto případě budou přijata stejná mimořádná veterinární opatření jako v obou předchozích, tj. utracení drůbeže, její neškodné odstranění, desinfekce prostor, posunutí ochranných pásem a dalších 30 dnů pro pozorování a sledování v pásmech.

 

Zatím vyšetření výtěrů ve Státním veterinárním ústavu v Praze potvrdilo aviární influenzu H5, s největší pravděpodobností lze očekávat, že se potvrdí i N1.

 

Za samozřejmé lze považovat, že se do tržní sítě nedostalo nic závadného a že je v místě nutné dodržovat všechna nařízená veterinární opatření, zejména zákaz vstupu do komerčních chovů drůbeže nepovolaným osobám, jinak i ty „povolané“ musejí být dokonale desinfikovány.

 

Lze ještě doplnit slova Milana Maleny, ústředního ředitele SVS ČR, že to, že byla nákaza našimi pracovníky odhalena než propukla je významné z toho hlediska, že je riziko pro člověka minimální a je i mnohem menší riziko případného dalšího rozvlečení nákazy.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.