Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Potravinářské komory ČR  5. 3. 2007

Vydáno: 6. 3. 2007
Autor: pospisilova

Ministr zemědělství Petr Gandalovič: Důležitá je odpovědnost spotřebitele vystoupení ministra zemědělství na Snídani Potravinářské komory ČR s novinářiZpráva tiskového mluvčího Mgr. Z. Boublíka

Při konzumaci potravin hraje nezastupitelnou roli odpovědnost spotřebitelů, prohlásil na lednové Snídani Potravinářské komory s novináři ministr zemědělství Petr Gandalovič, který tak reagoval mimo jiné na již doznívající paniku týkající se nálezů bakterií listerie v některých, zejména lahůdkářských výrobcích.

Ministr zároveň poukázal na to, že spotřebitelé v ČR nemají důvod k obavám, neboť kontrola bezpečnosti potravin je v ČR plně kompetenčně pokryta a příslušné kontrolní orgány mezi sebou, byť se některé jejich kompetence překrývají, dobře spolupracují. „Není třeba z tohoto problému dělat nějakou fobii. Všechny statistické údaje prokazují, že nenastal žádný zhoršený vzorec jednání výrobců potravin ani obchodníků, procento výskytu vadných vzorků je dlouhodobě stejné a pokud se týká nárůstu počtu onemocnění Listeriózou, není žádný důvod v systémových problémech. V malých číslech je dvojnásobek pořád velmi malé množství,“ konstatoval ministr.


Gandalovič, který jako první ministr zemědělství neformální setkání PK s novináři navštívil, zmínil také skutečnost, že v zahraničí akcentují spotřebitelé více kvalitu než cenu potravinářských produktů. Upozornil ale v této souvislosti na riziko, že ČR nemusí do budoucna obhájit projekt podpory kvalitních potravin domácího původu KLASA. „Současná KLASA bude muset doznat některých změn, dlouhodobě není možné udržet podpory typu český výrobek nebo česká produkce. Osobně bych preferoval více marketingových akcí než podpory určitých konkrétních výrobků,“ uvedl Gandalovič.

Ministr se také dotkl otázky některých legislativních podmínek, které znevýhodňují tuzemské potravináře. „Je otázka, zdali neupravit některé naše normy, když se může ze zahraničí dovážet do ČR zboží neoznačené tak, jako je tomu u nás,“ řekl Gandalovič. Takovým případem je třeba takzvaná špekáčková vyhláška. 

Mgr. Zbyněk Boublík

Potravinářská komora ČR,
Federace výrobců potravin, nápojů a zpracovatelů zemědělské produkce vedoucí odd. komunikace a vnějších vztahů